fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Morawiecki: Poľsko dodá Ukrajine stíhačky F-16, ak sa na tom spoločne dohodnú partneri v NATO

Dodanie bojových lietadiel Ukrajine potrebuje „strategické zváženie celej aliancie NATO“, povedal poľský premiér.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.2.2023 (Webnoviny.sk) – Poľsko bude pripravené dodať Ukrajine stíhačky F-16, ak sa na tom kolektívne dohodnú partneri v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Nemeckému denníku Die Bild to povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki.

„Moje hodnotenie je založené na tom, ako sa krajiny NATO spoločne rozhodnú,“ povedal predseda poľskej vlády zdôrazňujúc, že ruská invázia na Ukrajinu „je veľmi vážnou vojnou“, na ktorej sa Poľsko a ďalšie krajiny NATO „nezúčastňujú“.

Tlak na spojencov

Rozhodnutie dodať Kyjivu bojové lietadlá preto potrebuje „strategické zváženie celej aliancie NATO“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinskí predstavitelia v ostatných dňoch zvýšili svoj verejný tlak na spojencov a žiadajú západné stíhačky.

Nemecko a USA vylúčili akékoľvek dodanie takýchto strojov Ukrajine, ale napríklad Francúzsko a Holandsko sú voči tejto pomoc viac otvorené.

Len nedávno pritom nemecká vláda, pod nátlakom spojencov vrátane Poľska, schválila export bojových tankov Leopard 2 nemeckej výroby Kyjivu.

Nedôvera k Nemecku

Politika Nemecka v súvislosti s Ukrajinou však podľa Morawieckeho zvýšila nedôveru ku krajine.

Prečítajte si tiež:
EÚ s pomocou pre Ukrajinu nekončí, ďalších 50 miliónov eur pôjde ukrajinským civilistom

„Povedal by som, že pred rokom existovalo veľa dôvery v Nemecko z mnohých iných krajín. A teraz sa toto kyvadlo posunulo smerom k nedôvere,” povedal pre Die Bild poľský politik s tým, že sa tak deje najmä v rámci krajín strednej a východnej Európy a tiež ďalších členov Európskej únie.

„Nemecko má potenciál poskytnúť oveľa väčšiu podporu ako doteraz, má rozhodovaciu právomoc v rámci Európskej únie, má peniaze pre Ukrajinu, má diplomatickú moc,“ poukázal.

Kritika Scholza

Morawiecki otvorene skritizoval nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý síce podporuje Ukrajinu, ale „stále verí, že s Ruskom by to malo byť ako obvykle“.

Rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vysielajú svetu zlý signál, myslí si poľský premiér, podľa ktorého je to nesprávne, „pretože Putinovi to dodáva iba kyslík a nič nedosahuje“.

„Putin takýmito rozhovormi skutočne dosahuje svoje ciele, pretože ukazuje zvyšku sveta a svojim vlastným ľuďom: ‘Pozrite, som veľmi žiadaný, každý sa so mnou chce rozprávať, všetko závisí na mne’,“ vyjadril sa Morawiecki.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prečítajte si tiež:
Zelenskyj: Budeme bojovať a neustúpime, kým Rusko nezačne seriózne hľadať mier (video)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Morawiecki: Poľsko dodá Ukrajine stíhačky F-16, ak sa na tom spoločne dohodnú partneri v NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií