fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nie sú gule ako gule: Takáto je pravda o tých Mozartových

Hmmm, kto by ich nepoznal? Mozartove guľky – Mozartkugeln – sladký suvenír z akejkoľvek časti Rakúska, ale hlavne z Viedne a samozrejme zo Salzburgu, kde tieto lahodné bonbóny po prvýkrát uzreli svetlo sveta.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pokiaľ obľubuješ sladké a najmä kombináciu čokolády, nugátu a marcipánu, tak si už určite okúsil Mozartove gule. Vieš však ako vyzerajú tie originálne?

Je viacero firiem, ktoré vyrábajú sladkú pochúťku, ktorá nesie názov po slávnom hudobnom skladateľovi. Dôvodom je, že Paul Fürst, ktorý v roku 1890 vytvoril originálny recept, si zabudol obstarať ochrannú známku. Ako to začalo?

Originálne Mozartove gule

Cukrár Paul Fürst (1856 – 1941) sa vyučil vo Viedni, Budapešti, Paríži a Nice. Potom sa vrátil do Salzburgu, kde si v roku 1884 otvoril svoj vlastný obchodík na Brodgasse. Práve tu, po zdĺhavých pokusoch, sa mu podarilo v roku 1890 vyčarovať pralinky, ktoré nazval po slávnom salzburskom rodákovi – Mozartove gule.

Zákazníkom nová cukrovinka chutila, Fürst musel rozšíriť výrobu a bonbóny premenoval na guľky. V roku 1905 sa so svojím výrobkom prezentoval na Svetovej výstave v Paríži. Zlatá medaila, ktorú získal, znamenala obrovský úspech nielen pre Paula Fürsta, ale hlavne pre gule, ktoré okamžite začali kopírovať aj iné cukrárne. Nanešťastie, Fürst si svoj geniálny nápad zabudol nechať patentovať!

Prečítajte si tiež:
Daj si pozor na listy, môžu to byť dobre maskované pavúky!

Originálne od firmy Fürst možno zakúpiť v Salzburgu. Jedinečnú chuť týmto Mozartovým guliam pripisujú gurmánske časopisy, či sociologické prieskumy. Od roku 1996 môže Fürst ako jediný používať názov Original Salzburger Mozartkugeln.

Výroba prebieha tak, že sa najprv pripraví kvalitný marcipán z čerstvých pistácií, ktorý tvorí základ gule. Ďalšou vrstvou je nugátový krém. Takto pripravené gule sa napichnú na drevené paličky a ponoria sa do horúcej čokolády. Následne sa vyberú a nechajú stuhnúť. Až tak sa z nich vytiahnú paličky a do otvorov, ktoré zanechali, sa vstrekne čokoláda.

Kvôli tomuto postupu má každá guľa iný tvar.

Mozartove gule

Mozartove gule

Asi najdostupnejšie Mozartove gule vyrába firma Mirabell

Najväčší výrobca, produkujúci až 90 miliónov guliek ročne, firma Mirabell so sídlom v Grödigu pri Salzburgu, ich nazýva „Echte Salzburger Mozartkugeln“ (Pravé salzburské Mozartove guľky). Tieto gule sú v porovnaní s originálom o niečo menšie a guľatejšie.

Mirabell

Mirabell

Ďalšou z firiem, ktoré ich vyrábajú, je Reber – 500 tisíc kusov denne

Reber používa názov „Echte Reber Mozartkugeln“ (Pravé Reber Mozartove guľky). Tá sa pokojne môže premenovať na „Rebel“, pretože gule od tohto výrobcu nie sú ani gule, pretože jednu stranu majú sploštenú a od gulí majú dosť ďaleko:

Prečítajte si tiež:
Krátky animák vyzýva k tolerancii: Láska vyzerá aj takto

Reber

Názvy vyzerajú podobne, ale zásadný rozdiel je v tom, že firma Fürst – už tretia generácia – vyrába guľky podľa pôvodného receptu a stále ručne! Aj preto ich vyprodukuje za rok „len“ okolo 1,4 milióna.

A tu je obrázok, ako vyzerajú Mozartove gule od všetkých výrobcov.

Mozartove gule

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií