Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Môže pitie alkoholu zabíjať baktérie? Rozhodne nie, no dôvod Vás prekvapí

Roztoky s obsahom alkoholu vyšším ako 60% môžu byť účinné proti vírusom, ak sa aplikujú na ruky alebo na povrchy, ale pitie vysokého percenta alkoholu Vás pred nimi neuchráni.

Nadmerné pitie alkoholu môže mať v skutočnosti negatívny vplyv na imunitný systém a môžete tak byť náchylnejší na infekcie vírusmi alebo baktériami.

Alkohol je hlavnou aktívnou zložkou mnohých dezinfekčných gélov na ruky a dezinfekčných prostriedkov. Pri správnom použití môže zabíjať baktérie. Ale pitie alkoholu Vás pred vírusmi neuchráni.

Tento mýtus sa začal šíriť, keď na Facebooku cirkuloval nepodpísaný list z nemocnice v Kansas City. Nemocnica v ňom tvrdila, že pitie alkoholu, najmä vodky, bolo účinné pri zabíjaní vírusu COVID-19. Tento list sa neskôr ukázal ako podvod.

Alkohol je v dostatočne vysokých koncentráciách schopný ničiť vírusy denaturáciou proteínov, ktoré tvoria vírus. To spôsobuje, že vírusy strácajú svoju štruktúru. To ich robí neaktívnymi a neúčinnými. Podľa CDC potrebujete koncentráciu najmenej 60% alkoholu, aby ste baktérie zničili, pričom optimálna úroveň je 60% až 90%. To je dôvod, prečo majú dezinfekčné prostriedky na ruky hladinu až 70% etylalkoholu.

Podľa Dr. Stephana Fihna je koncentrácia väčšinou pod 60%, a teda pod hladinou nevyhnutnou na usmrtenie väčšiny vírusov a baktérií. Koncentrácia v tvrdom alkohole, ako je vodka, gin, whisky, rum a tequila, je priemerne okolo 40%.

Prečo pitie alkoholu nezabíja baktérie a vírusy?

,,Keď sa konzumuje, množstvo alkoholu, ktoré vstupuje do krvného obehu, je oveľa nižšie. Hladiny alkoholu v krvi nad 0,08% sa považujú za konzistentné s intoxikáciou (čo je asi jedna tisícina koncentrácie alkoholu v dezinfekčnom prostriedku).“ hovorí Fihn.

Aj keď existujú určité druhy alkoholu, ktoré obsahujú viac ako 60%, stále nezabíjajú baktérie vo vašom tele ani vám nepomáhajú v boji proti infekciám. Dokonca aj keď pijete alkohol s ešte vyššou koncentráciou, hladina alkoholu v krvi nebude podľa Fihna stále dosť vysoká na zničenie vírusov.

„Hladina alkoholu v krvi od 0,35% do 0,40% už zvyčajne predstavuje potenciálne fatálnu otravu alkoholom. V krvnom obehu teda etanol zabije osobu skôr, ako zabije vírus,“ hovorí Fihn.

Najmä pokiaľ ide o nový koronavírus, lekári a vedci poznajú nič, čo by sme mohli konzumovať – vrátane akéhokoľvek druhu alkoholu – čo by mohlo znížiť riziko infekcie. Fihn nalieha na ľudí, aby neverili jednoduchým návodom na prevenciu pred COVID-19, ktoré čítajú online.

Pokiaľ ide o používanie čistého alkoholu na dezinfekciu na ruky, je najlepšie sa mu vyhnúť a držať sa použitia prostriedkov, ktoré sú na to určené. „Aby bol alkohol účinný (na zničenie choroboplodných zárodkov), musí sa aplikovať najmenej 30 sekúnd. Komerčné dezinfekčné prostriedky na ruky, ako sú peny a gély, sú formulované tak, aby sa pohodlne nanášali a neodparovali sa príliš rýchlo.“ hovorí Fihn.

Pamätajte, že: Najlepší spôsob, ako zabíjať baktérie a predchádzať infekciám, je praktikovať dôkladnú hygienu rúk a vyhýbať sa veľkým skupinám ľudí.

Ako pitie alkoholu môže zvýšiť Vašu náchylnosť k infekciám

Pitie alkoholu Vás pred vírusmi neuchráni a môžete byť naopak skutočne náchylnejší k infekciám. Podľa Fihna nadmerná konzumácia alkoholu poškodzuje mikroflóru v čreve a môže poškodiť pečeň a slezinu, ktoré sú dôležité pri podpore imunitného systému. Oslabený imunitný systém sťaží telu odvrátenie infekcií.

Za nadmerné pitie alkoholu sa považuje osem alebo viac nápojov týždenne pre ženu a 15 alebo viac nápojov za týždeň pre muža. Ak je váš príjem alkoholu zvýšený, hrozí vám oslabenie imunitného systému. Možno by ste mali zvážiť jeho zníženie, najmä počas tejto pandémie. Mierne alebo ľahké pitie je však podľa Fihna v poriadku a pravdepodobne nebude mať negatívny vplyv na imunitný systém.

Okrem ovplyvnenia imunitného systému predstavuje konzumácia alkoholu ďalšie zdravotné riziká. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je alkohol spojený s mnohými chorobami, ako sú kardiovaskulárne poruchy, určité druhy rakoviny, cirhóza a závislosti.

Zdroj Insider.com
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií