fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Môžu vás policajti len tak zastaviť? Za čo vám môžu dať pokutu a zobrať papiere?

Viete, kedy váš môžu zastaviť policajti a čo všetko majú právo od vás žiadať? Viete, aké sú vaše práva?

Máte tip? napíšte nám mailom

Zákon jasne hovorí, že policajt má právo zastaviť vozidlo a podrobiť ho kontrole. Polícia však môže zastaviť vozidlo iba v prípade, keď sú ohlásené preventívne kontroly – tzv. „policajná akcia“. Alebo v prípade, keď má policajt podozrenie, že je páchaný trestný čin alebo priestupok, prípadne ak je podozrenie, že prichádza k páchaniu trestného činu.

Môžu ma bezdôvodne zastaviť?

Právnik Michal Cimmermann vo svojom blogu upozorňuje, že svojvoľné konanie policajtov v súvislosti so zastavením vozidla nie je možné ospravedlniť ani ich úlohou odhaľovať páchanie trestnej činnosti. Ak policajt v službe zastaví vozidlo bezdôvodne, postupuje v rozpore so zákonom o Policajnom zbore a nepožíva ochranu postavenia verejného činiteľa. Znamená to, že mu nevzniká ani zákonný podklad napr. na technickú kontrolu vozidla či zisťovanie prítomnosti alkoholu v krvi. Zároveň nezákonné zastavenie vozidla spôsobuje procesnú nepoužiteľnosť všetkých dôkazov, ktoré sa zistili v súvislosti s týmto zákrokom (doktrína plodov z otráveného stromu).

Čo môžu policajti požadovať pri zastavení vozidla?

Polícia počas kontroly môže požadovať:

 1. Vodičský a občiansky preukaz.
 2. Malý technický preukaz alebo veľký technický preukaz v prípade staršieho motorového vozidla.
 3. Doklad o uzavretí povinného zmluvného poistenia.
 4. Doklad o emisnej a technickej kontrole.
 5. Tiež môže vyzvať vodiča, aby sa podrobil dychovej skúške, či nie je ovplyvnený alkoholom, alebo či sa v jeho organizme nenachádza iná návyková látka, alebo jeho schopnosť bezpečne viesť vozidlo nie je znížená liekom.
 6. Kontroluje technický stav vozidla, úplnosť a stav jeho výstroja a povinnej výbavy, uloženie a upevnenie nákladu,  lekárničku po expirácii nemôže sankciovať.
 7. Preveruje, či po vozidle, prepravovaných osobách alebo veciach nie je vyhlásené pátranie.
 8. Plní ostatné úlohy vyplývajúce z osobitných predpisov.
Prečítajte si tiež:
Čo znamená pojem Homo smartphonis? Si ním aj ty? - VIDEO

Policajti môžu vyzvať vodiča, aby im ukázal povinnú výbavu kufra. Nemôžu však vykonávať fyzickú kontrolu batožinového priestoru. Osobnú prehliadku je možné vykonať iba vtedy, keď bola osoba pristihnutá pri páchaní trestného činu či vážnejšieho priestupku.

Kedy mi môžu zadržať vodičský preukaz?

Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz pri jazde pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, za spôsobenie dopravnej nehody, pri ktorej prišlo k ublíženiu na zdraví. Prekročenie rýchlosti v obci nad 50 km/h a mimo obce nad 60 km/h. Súdom určené lekárske liečenie, alebo má neplatný vodičský preukaz. Tiež môže zadržať vodičský preukaz do času, kým nezaplatí vodič blokovú pokutu.

Kedy mi môžu zadržať technický preukaz?

Policajt má právo zadržať technický preukaz a evidenčné čísla v prípade, že je auto nespôsobilé na pokračovanie v jazde.

 • Môže to byť napríklad pri prasknutí čelného skla alebo aj keď vozidlo dymí alebo z neho vytekajú tekutiny.
 • Ak nebol uhradený poplatok na spoplatnenej ceste.
 • Ak vodič nemá platnú technickú a emisnú kontrolu.
 • Je poškodená tabuľka s evidenčným číslom.
 • Ak má podozrenie, že doklady sú falošné.
 • Ak nemá vodič potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení.
 • Ak vozidlo prekračuje najvyššiu povolenú hmotnosť alebo rozmery.
Prečítajte si tiež:
Z okna bytu v Prievidzi vypadlo malé dieťa. Obaja rodičia boli v tom čase opití!

Policajt pri zadržaní technického preukazu je povinný vydať potvrdenie, v ktorom určí, že vozidlo sa môže ďalej používať počas skrátenej lehoty zväčša 15 dní. Toto potvrdenie nemôže vydať, ak odobral aj ŠPZ.

Po vykonaní potrebnej úpravy na vozidle (podrobenie emisnej a technickej kontrole) sa mu technický preukaz vráti.

Musím sa podrobiť dychovej skúške?

Policajt je oprávnený vyzvať vodiča, aby sa podrobil testu na alkohol, a to dychovou skúškou. Ak sa odmietne podrobiť dychovej skúške, ide do lekárskeho zariadenia na odber krvi, kde sa vykoná test odberom biologického materiálu. Odmietnutím testu znamená, že sa vodič dopustil priestupku, za ktorý možno udeliť pokutu.

Čo, ak som sa priestupku nedopustil?

Ak si nie je vodič vedomý, že by priestupok spáchal, policajt na mieste spíše správu o výsledku objasňovania priestupku, kde na prvej strane policajt popíše vlastné vyjadrenie. To by si mal vodič poriadne prečítať a na druhej strane by sa mal vyjadriť on (napísať vlastné vyjadrenie deja). Tiež spísať svedkov, pripomienky k tomu, čo spísali policajti na prvej strane.

Môžem si policajný zákrok nahrávať/natáčať?

Vodič si môže počas kontroly zaznamenávať služobný výkon policajta a tento materiál môže použiť v správnom konaní na dokazovanie toho, že policajt prekročil právomoci, čím sa môže tiež dokázať, že policajt získal nezákonným spôsobom dôkazy. Tento dôkaz tým pádom nemôže byť pripustený.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj SME

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií