Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mrazy spôsobili katastrofu. Zničili 80 % úrody! Tento rok bude málo ovocia

Mrazy zo začiatku apríla majú v celej Európe obrovské následky. Pestovatelia informovali, že podľa odhadov zničili mrazy v uplynulom týždni viac ako 80 % úrody.

Určite si ešte pamätáte na začiatok apríla. V prvý aprílový deň teplota na Slovensku prekročila hranicu +20 °C a následne prišlo na Veľkú noc ochladenie. Ďalšie, výraznejšie ochladenie dorazilo po Veľkej noci a prinieslo mrazivé počasie.

Studený vzduch sa neprepadol len do našej oblasti, ale putoval až na Balkán. S mrazmi v rovnakom čase ako slovenskí poľnohospodári bojovali aj v okolitých krajinách, kde majú mrazy katastrofálne následky.

Škody sú obrovské

Predseda Ovocinárskej únie SR Marián Varga, pre portál agrobiznis uviedol, že poľnohospodári, ktorí zabezpečili protimrazovú ochranu, budú mať poškodených 50% porastov. Farmári, ktorí nemajú dostatok financií rátajú škody viac ako 80%. Protimrazová ochrana je pre farmárov nákladná. Parafínové kahance, sviečky sa môžu vyšplhať až na tisíc euro na hektár sadu.

V posledných dňoch nás na Slovensku sprevádza veľmi chladné počasie a nočný mráz. Ten poškodil časť jahôd, cukrovej repy, repky olejnej, slnečnice a množstvo ovocných stromov pestovaných na Slovensku.

V oblasti Piešťan bol mráz – 9 °C a farmárom vymrzli jahody takmer na celej výmere.

Teplota v Chorvátsku klesala pod -12 °C

Chorvátski pestovatelia viedli boj s náhlym ochladením, ktorému predchádzali veľmi teplé dni, vďaka čomu sa zobudila príroda a rastliny zakvitli celé 3 dni, aby ochránili ovocie.

V niektorých oblastiach Chorvátska teplota klesala až k -10 °C. Napríklad v meste Gospić namerali teplotu dokonca len -12 °C.

Ovocia bude málo

Ovocné stromy už koncom marca zakvitli. Začiatok apríla však priniesol také mrazivé počasie, že poškodilo 90% ovocných stromov, ktoré tento rok už neprinesú úrodu.

Farmári použili všetky dostupné technológie, aby zachránili úrodu, no napriek vynaloženému úsiliu a finančných prostriedkov sa to nepodarilo.

Farmári v EÚ vyzvali vládu, aby vyhlásila stav prírodnej katastrofy a poskytla finančné odškodnenie.

Chorvátska vláda napríklad informovala, že zriadi špeciálny fond, ktorý pomôže pestovateľom, ktorým mráz poškodil tohtoročnú úrodu.

Zdroj agrobiznis imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií