Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Muž chcel 99 smartfónmi spôsobiť dopravnú zápchu na Google Maps

Od uvedenia aplikácie na trh v roku 2008 sa Google Maps stal navigačným nástrojom pre milióny ľudí. Nech je váš dopravný prostriedok akýkoľvek, v službe sa vám zobrazí niekoľko možností a najlepší spôsob ako dosiahnuť požadovaný cieľ.

Pre vodičov vyťahuje aplikácia neustále dáta od ostatných používateľov máp na cestách. Vďaka svojim algoritmom dokáže ponúknuť najrýchlejšiu alebo najvýhodnejšiu trasu podľa aktuálnych podmienok. Viete, že si robí svoju prácu, keď niektoré z ciest sú červené, čo naznačuje hustejšiu premávku. Vtedy začínajú algoritmy fungovať a ponúkajú variantu, ktorá vás zavedie mimo preťaženej trasy.

Technológia, ktorá poháňa Google Maps nedávno upútala pozornosť Simona Weckerta. Umelec s hlbokým záujmom o digitálny svet sa rozhodol zistiť, či necelá stovka smartfónov (uložená na malom vozíku) dokáže spôsobiť virtuálnu dopravnú zápchu.

Zahltený Google Maps

Kráčajúc ulicami Berlína s vozíkom plným požičaných telefónov, na ktorých bola spustená aplikácia, sa akcia zjavne podarila. Všetky ulice, ktorými šiel, sa začali sfarbovať načerveno. Očividne oklamal program naznačujúci preťaženie vozovky, hoci tam žiadne nebolo. Vďaka tomu Google Maps presmeroval vodičov v okolí na iné ulice. Weckert samozrejme nemohol odolať aj prechádzke okolo kancelárie spoločnosti Google v Berlíne. V rozhovore následne povedal, že experiment uskutočnil v snahe prinútiť nás premýšľať o údajoch, na ktoré sa každý deň spoliehame.

Pre spoločnosť Google to je vcelku komplikovaná senzácia. Výsledok pôsobí negatívne, avšak môže pomôcť vylepšiť služby, aby v budúcnosti takéto šantenie odhalili. Technický gigant vo vyhlásení uviedol:

„Údaje o premávke v Google Maps sa neustále obnovujú vďaka informáciám z rôznych zdrojov. Patria sem agregované anonymizované dáta od ľudí, ktorí majú zapnuté služby určovania polohy a príspevky od komunity Google Maps. Zaviedli sme schopnosť rozlišovať medzi automobilmi a motocyklami v niekoľkých štátoch, vrátane Indie, Indonézie a Egypta, aj keď možnosť cestovania s hračkárskym vozíkom sme nezahrnuli. Ceníme si kreatívne využitie aplikácie ako je toto, pretože nám pomáha zlepšovať fungovanie aplikácie.“

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/slnko-a-najdetailnejsia-fotka-jeho-povrchu-v-historii/

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií