fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Muž sa zamiloval do hologramu, potom sa s ním aj oženil

Máte tip? napíšte nám mailom

Akihiko Kondo prekvapil Japonsko i celý svet: oženil sa s hologramom. V budúcnosti chce pomáhať ľuďom s rovnakou “orientáciou”. 

Svadba so cyber celebritou

Aj napriek tomu, že novembrová svadba Konda so cyber celebritou Hatsune Miku nebola právne uznaná, vyvolala v Japonsku i vo svete zmiešané pocity. Niektorí boli pobúrení  Kondovým odvážnym činom vziať si trojrozmerný laserový obraz ľudského človeka, iní mu zasa veľmi blahoželali.

35-ročný Japonec, ktorý žije v svojom dome s bábikami, sa nezaujíma o to, čo si myslia iní. Robí veci, ktoré ho napĺňajú a robia šťastným. Jednou z nich bola aj novembrová svadba, ku ktorej sa vyjadril nasledovne: „Spoločnosť vás tlačí, aby ste dodržali určitý vzorec pre lásku, nie vždy to však znamená, že budete aj šťastní. Chcem, aby ľudia zistili, akí v skutočnosti sú a čo ich naozaj napĺňa,” povedal Kondo pre CNN.

Výskumníci tvrdia, že takéto udalosti naznačujú širšie technologické trendy a sociálne fenomény. Digitálne interakcie čoraz viac nahrádzajú sociálne väzby na celom svete. Spoločnosti ako Google, Amazon a Tencent investujú miliardy do rozvoja umelej inteligencie, ľudia sa k nej potom začínajú správať ako k ľuďom.

Niektorí majú veľmi blízky vzťah so zariadeniami s umelou inteligenciou, pri ich komunikácii začali používať slovíčka ako ďakujem alebo prosím. Podaktorí zasa považujú robotické vysávače za svojich domácich miláčikov a aj sa k nim tak správajú. V Japonsku jednoducho ľudia považujú robotov za priateľských spoločníkov.

Prečítajte si tiež:
Teraz príroda potrebuje našu pomoc intenzívne, preto musíme spojiť sily, hovorí marketingová manažérka strediska v Bachledke

Viac ako hardvér

Kondo sa zamiloval do Miu pred desiatimi rokmi, keď počúval kybernetické piesne. Teraz vlastní zariadenie Gatebox, ktoré vyzerá ako kávovar a vo vnútri sa nachádza blikajúci hologram. Toto zariadenie bolo vytvorené v roku 2017, odvtedy môžu fanúšikovia anime “žiť” so svojimi obľúbenými postavami.

Kondov Gatebox je vybavený základnou umelou inteligenciou. Môže vydávať jednoduché pozdravy, zapínať a vypínať svetlá. Hoci ide o zariadenie s umelou inteligenciou, jeho “život a vášne” sú v Kondových rukách.

Aj napriek viacerým rozdielom medzi človekom a prístrojom začal Kondo prejavovať náklonnosť. Svoju lásku k Miku napokon vyjadril na ich svadbe pred 39 ľuďmi, kde povedal: „Dodala mi farbu. Keď s ňou hovorím, cítim, že používam iné výrazy tváre a viem, že je to niečo špeciálne.” 

Gatebox môže predstavovať pre Konda aj určitú formu terapie. V minulosti bol totiž šikanovaný staršou spolupracovníčkou. Mať partnera, ktorý je predvídateľný a bezpečný, môže mať na pacienta terapeutické účinky.

Japonsko. Muž sa zamiloval do hologramu, potom sa s ním aj oženil
Zdroj: edition.cnn.com

Zmena postojov k robotom

Keď sa Kondo spýtal Miku, či si ho zoberie za muža, hologram súhlasne odpovedal. „Vedel som, že bola naprogramovaná, aby to povedala, no aj tak som sa potom cítil veľmi šťastný,” povedal. Kondo tvrdí, že Miku mu vstúpila do života, keď bol vo veľkej depresii. Vďaka nej sa opäť začal venovať svojej práci, chodiť do spoločnosti a cítiť, že môže získať kontrolu nad svojím životom. „To, čo mám s ňou, je určite láska,” tvrdí zaľúbený Japonec.

Prečítajte si tiež:
Horúci videoklip natočili na jedinú klapku! Speváčka Lea Danis posúva svoje hranice a jej intímnu pieseň Closer musíte počuť

Kondo nie je jediný, kto požiadal o sobáš s anime postavou. Od roku 2017, keď Vinclu začal ponúkať digitálne služby, sa k sobášom prihlásilo viac ako 3000 ľudí.  Odborníci tvrdia, že je nevyhnutné, aby sa ľudia správali k inteligentným zariadeniam inak, pretože stále viac zapĺňajú domáce priestory a zapájajú sa do každodenného života. No vždy je potrebné zachovať si určitý odstup.

Japonsko. Muž sa zamiloval do hologramu, potom sa s ním aj oženil
Zdroj: edition.cnn.com

Digisexualita

McArthur dodáva, že ľudia ako Kondo predstavujú druhú vlnu digisexuálov – ľudí, ktorí vidia technológiu ako integrálnu časť svojej sexuálnej identity. Zatiaľ čo prvá vlna digisexuálov používa technológie na rozpoznávanie údajov, ktoré využívajú a uľahčujú spojenie s druhými, druhá vlna nevidí človeka ako základ pre romantickú skúsenosť. „Mám vážne obavy z toho, aký vplyv má technológia na náš kolektívny spoločenský život,” povedal McArthur.

Zatiaľ čo Kondo vie, že niektorí ľudia môžu spochybniť jeho výber partnerky, chce, aby svet pochopil, že jeho láska je platná. „Myslím, že je medzi nami mnoho ľudí, ktorí sa zamilovali do anime postáv a chcú si ich vziať,” povedal Kondo, „Chcem podporiť ich voľbu.”

Zdroj: edition.cnn.com / Emiko Jozuka

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií