Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mydlo proti koronovírusu? Ukážeme Vám, ako si ho vyrobiť doma.

Použitie dezinfekčného prostriedku na ruky pomáha zabrániť šíreniu koronavírusu. Čo teda urobíte, keď je vypredaný?

Na koronavírus  zatiaľ nie je možné získať žiaden liek. Podobne ako pri chrípke alebo prechladnutí sa koronavírus šíri malými infekčnými kvapôčkami, keď človek zakašle, alebo kýchne. Kvapky sa zachytávajú na rôzne povrchy, ruky a šíria sa ďalej. Pravidelné umývanie rúk sa považuje za najúčinejší prostriedok prevencie.  Ukázalo sa, že väčšina ľudí sa dotýka svojej tváre v rozmedzí 2 až 5 minút. Ruky sa odporúča pravidelne umývať  mydlom a horúcou vodou. Pomôžete tým teraz sebe a svojim blízkym, aby zostali zdraví.

Podľa lekárov a Centra pre kontrolu chorôb (CDC) by ste si mali umývať ruky:

 • Pred prípravou jedla, počas prípravy a po nej.  Myslíte na svoje ruky ako na riad. Baktérie sa dostávajú do nášho tela cez ruky, ktoré sa dotknú našej tváre alebo jedla.
 • Pred starostlivosťou a po nej o chorého člena rodiny. Vírusy, ktoré spôsobujú zvracanie alebo hnačku, sú nákazlivé a umývanie rúk je najlepšiou obrannou, aby sme sa tomu vyhli.
 • Pred ošetrením a po ošetrení rany, aby sa zabránilo infekcii.
 • Po použití toalety, výmeny plienok. Aj mikroskopické množstvo fekálnej hmoty obsahuje milióny baktérií.
 • Po vyfúkaní nosa, kašlaní alebo kýchaní. Vedeli ste, že baktérie z kýchnutia môžu zotrvať vo vzduchu celé hodiny?
 • Po dotyku zvieraťa alebo manipulácii s krmivom pre domáce zvieratá. Krmivo može byť kontaminované baktériami, ktoré spôsobujú choroby prenášané potravinami, ako je salmonelóza.
 • Po dotyku odpadu.

Umývanie rúk je jednoduché a je považané za jeden z najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť šíreniu baktérií. Ak máme čisté ruky, zabraňujeme šíreniu choroboplodných zárodkov z jednej osoby na druhú.

Pri správnom umývaní rúk postupujte podľa piatich krokov:

 1. Zložte si z rúk všetky šperky.
 2. Navlhčíte si ruky čistou teplou vodou.
 3. Ruky si pretrite trením spolu s mydlom, nezabúdajte ani na priestor medzi prstami a pod nechtami.
 4. Ruky si dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou.
 5. Ruky si osušte jednorázovou servítkou alebo čistým uterákom.

Handwashing

Ako si vyrobiť domáce mydlo? Postup je veľmi jednoduchý!

Čo budeme potrebovať : mydlová hmota – 100 gramov, tekuté farby na mydlo, esenciálny olej, silikónová forma, lyžica, nožík, hrniec, celofán  alebo potravinárska fólia.

Postup:
 • Ako prvé si pripravíme potrebné pomôcky a suroviny.
 • Z mydlovej hmoty odoberieme 100 g, nakrájame na menšie kúsky a dáme do hrnca.
 • Hrniec zapneme na nižší stupeň, mydlo veľmi pomaly a opatrne  občas premiešame a varíme, kým sa hmota nerozpustí.
 • Mydlo nesmie prejsť varom, čiže ak je hmota tekutá, odstavíme ju, pridáme po kvapkách tekuté farbivo a krátko zamiešame. Množstvo tekutej farby závisí od toho, akú intenzívnu farbu chceme mať.
 • Do zafarbenej hmoty pridáme 8 až 10 kvapiek esenciálneho oleja, premiešame a nalievame do silikónových formiem. Ako náhradu esenciálneho oleja môžeme použiť 100 % silicu alebo sušené bylinky.
 • Po úplnom vychladnutí mydlá vyklopíme. Ak nechceme mydlá používať hneď, tak ich čo najskôr zabalíme do potravinovej fólie, celofánu a skladujeme na suchom mieste.

Antibakteriálne gély, vlhčené utierky či krémy obsahujúce alkohol sú užitočné. Produkty na báze alkoholu zaradzujeme medzi dezinfekčné prostriedky, pretože obsahujú vysoké percento alkoholového roztoku zvyčajne 60 až 80 % etanolu a podobným spôsobom ničia vírusy.

silicone mould for handmade soap cake jelly pudding chocolate x

Čo sa  stane s vašimi rukami potom, ako ich opakovane umývate, alebo používate dezinfekčné prostriedky?

Opakované čistenie a používanie dezinfekčných prostriedkov, ktoré obsahuje alkohol, môže viesť k podráždeniu rúk! Je dôležité si umývať ruky po dobu najmenej 20 sekúnd. Potrebujete časovač? Pustíte si skladbu Happy Birthday od začiatku do konca dvakrát. Môže sa však stať, že ruky ostanú drsné a popraskané. U niektorých sa môžu objaviť škvrny vo forme exému. Používajte hydtatačné krémy, ktoré zvlhčujú pokožku. Pre citlivé ruky sú vhodné výrobky bez vône s obsahom bambuckého masla alebo kyseliny polyurónovej.

Tip, ako správne používať antibakteriálny gél na ruky 

Antibakteriálny gél sa odporúča používať iba ak sú ruky viditeľne čisté.  Jeho aplikácia je následovná: 

 1.  Antibakteriálny gél naneste na dlaň jednej ruky.
 2.  Potom gél rovnomerne rozotrite.
 3.  Nevynechajte žiadnu časť dlane ani chrbát rúk.
 4.  Ruky neoplachujte ani nesušte. Nechajte ich voľne vysušiť!

Handsanitizing

Existuje dokonca niekoľko baktérií, ktoré sú antibakteriálnym gélom lepšie usmrtené ako mydlom a vodou. Hovorí sa, že umývanie rúk je ako výtvarné umenie, ktoré sa oplatí zdokonaliť. Je to jeden z najlepších spôsobov, ako udržať vašu rodinu zdravú! Antibakteriálne gély sa nezbavujú všetkých druhov baktérií a vírusov. Ak sa o ich výrobu pokusíme doma, rátajme s tým, že nemusia z rúk odstraňovať škodlivé pesticídy alebo ťažké kovy. Nemôže sa používať na väščie rany, ktoré pokrývajú viac ako 5 % povrchu nášho tela.

S používaním antibakteriálneho gélu sú spojené problémy životného prostredia. Predáva sa približne v 30 – 50 ml. flaštičkách, z ktorých sa veľká časť nedá recyklovať. Antibakteriálne mydlá nie sú o nič lepšie. Obsahujú chemikálie, ktoré sú obzvlášť škodlivé pre životné prostredie.

Nový koronavírus známy ako COVID-19 sa rozširuje

Odborníci v oblasti verejného zdravotníctva  sa snažia na celom svete porozumieť a sledovať nový vírus, ktorý sa objavil v provincii Wu-chan v Číne začiatkom decembra 2019. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pomenovala chorobu spôsobenú vírusom ako COVID-19. Nedávno  vyhlásila, že vírus je pandémia. Doposiaľ bolo potvrdených viac ako 137 000 prípadov nakazenia. Prevažná väčšina nakazených je stále v Číne,  počet nových prípadov sa však spomalil. Nové prípady sa vyskutujú vo viacerých krajinách vrátane Južnej Kórey a Talianska.

 

 

 

Zdroj The guardian Usa Today NBC News
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií