fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Myslíte si, že počas spánku spíte? Možno budete prekvapení, čo všetko robíte…

Máte tip? napíšte nám mailom

Spánok je jednou z najobľúbenejších aktivít pre viacerých z nás. Práve vtedy totiž môžeme vypnúť od každodenného hluku a stresu a môžeme relaxovať, oddychovať a dopĺňať energiou svoje telo. Sme v kľude a väčšina si myslí, že nič iné nerobíme, nevyvíjame žiadnu aktivitu. Ale je tomu naozaj tak?

Presvedčíme ťa, že aj počas obyčajného spánku vykonávaš viacero aktivít, o ktorých možno ani netušíš…

Naše oči sú v pohybu
Aj keď máme zatvorené oči, nenazdávajte sa, že nič nerobia. Práve podľa pohybu očí môžeme určiť, v akej fáze spánku sa nachádzame. Zo začiatku sa naše oči otáčajú a ako náhle sa dostaneme do hlbšieho spánku, s našimi očami začneme trošku trhať. Akokoľvek, na žiadne pohyby sa po zobudení nepamätáme.

Naša koža sa regeneruje
Neviem, či viete, ale horná vrstva našej pokožky je z mŕtvych buniek, ktoré sa neustále obnovujú počas dňa. V spánku sa metabolizmus pokožky urýchľuje a mnohé bunky majú zvýšenú produkciu, a preto sa naša koža dobre regeneruje. Aj preto sa možno hovorí, že sa „vyspime do krásy“.

Počas spánku máme ochromené svaly
Ak sa nazdávate, že počas spánku môžete vystrájať, skákať po posteli alebo kopať, tak to nebude celkom tak, pretože väčšina našich svalov je vtedy ochromená, paralyzovaná. Aj vďaka tomu nemusí byť naše snívanie nebezpečné, nemusíme počas neho nikomu ublížiť. Aj keď nachádzajú sa výnimky, ktoré toto pravidlo dokonale porušujú.

Prečítajte si tiež:
BIG JUMP: Ľudia na mnohých miestach v Európe hromadným skokom do vody upozornili na jej nedostatočnú ochranu

spanok

Náš mozog sa čistí
Čas počas spánku využíva náš mozog na triedenie informácií. Vyberá medzi informáciami, ktoré sú potrebné a ktoré nie. Aj z tohto dôvodu je dobrý a dôležitý pravidelný spánok a chvíle oddychu.

Trhnutie tela počas spánku
V prvej fáze spánku sa môže stať, že viacerí pociťujeme trhnutie so svojím telom, ktoré nás prebudí. Ak sa to stane predtým, ako tvrdo zaspíme, tak je možné, že si to budeme pamätať, avšak deje sa to aj potom, ale na to si už nespomenieme.

Prebúdzame sa počas spánku viackrát
Vedci dokázali, že počas spánku sa prebudíme viackrát, avšak, je to také krátke, že si to asi nepamätáme.

Máme nižšiu teplotu ako obyčajne
Vzhľadom k tomu, že počas spánku nevykonávame namáhavé aktivity, pri ktorých zapájame svaly, klesá aj naša telesná teplota. Zistilo sa, že o pol tretej ráno je naša telesná teplota najnižšia.

Zmenšujeme sa o trochu
Bolo zistené, že ľudia sú počas odpoludňajších hodín vyšší ako ráno, keď vstanú. Dôvodom je tlak váhy na chrbticu pri spánku a tlak pri dennom režime. Súhlasíte s tým aj vy?

Prečítajte si tiež:
Facebook vysielal naživo z vesmíru a sledovali to milióny ľudí. NASA sa smeje!

man-person-cute-young

Snívame a snívame
Priemerný človek má za noc 3-5 snov, pričom sa vyskytujú hlavne v prvej fáze spánku, kedy je mozog aktívnejší. Aj napriek tomu si však naše sny nepamätáme a ak si ich aj pamätáme, tak si spomenieme iba na priebeh a nie na začiatok sna.

Sexuálne vzrušenie sa objavuje aj počas noci
Aj keď to znie dosť divne, je dokázané, že u oboch pohlaví dochádza k sexuálnemu dráždeniu. Náš mozog je počas spánku oveľa aktívnejší, a tak vyžaduje viacej kyslíku a to znamená aj zvýšenie prietoku krvi, čo zapríčiňuje vzrušenie.

Počas noci môžeme aj vypúšťať plyny
Aj keď to neznie príjemné, je pravda, že počas sa vieme poriadne uvoľniť a dostať prebytočné plyny z čreva von. Dobrou správou je, že náš čuch počas spánku nefunguje tak, ako pri plnom vedomí, a tak sa nemusíte cítiť trápne, keď sa náhodou uvoľnite, pretože to vaša polovička pravdepodobne nezacíti.

Cítime bolesť menej  ako počas dňa
Počas noci sú okrem svalov paralyzované aj nervy, a tak málokedy pošlú do mozgu nejaký signál ohľadom bolesti. Aj preto počas noci necítime bolesť a sme v pohode.

Foto: www.flickr.com, www.pexels.com
Zdroj: www.staypositive.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií