Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na čelo dočasnej gréckej vlády sa postaví sudca, vo funkcii zotrvá do nových parlamentných volieb

Nasledujúce voľby sa uskutočnia podľa iného systému, ktorý posilní víťaznú stranu.

24.5.2023 (SITA.sk) – Vysokopostaveného sudcu Ioannisa Sarmasa v stredu menovali dočasným gréckym premiérom. Stalo sa tak po tom, čo po parlamentných voľbách nedokázala vzniknúť nová grécka vláda.

Šesťdesiatšesťročný Sarmas vo štvrtok zloží prísahu a povedie úradnícku vládu, kým sa na budúci mesiac neuskutočnia nové voľby. Očakáva sa, že nové parlamentné voľby sa budú konať 25. júna. Tento termín však zatiaľ nikto formálne nepotvrdil.

V nedeľňajších voľbách zvíťazila konzervatívna strana Nová demokracia premiéra Kyriakosa Mitsotakisa.

Strana síce porazila svojho najväčšieho konkurenta, ľavicovú stranu Syriza, o 20 percentuálnych bodov, ale stále to nebolo dosť na získanie parlamentnej väčšiny. Nasledujúce voľby sa uskutočnia podľa iného systému, ktorý posilní víťaznú stranu.

Mitsotakis a lídri štyroch ďalších politických strán zastúpených v parlamente sa v stredu zišli na spoločnom stretnutí s prezidentkou Katerinou Sakellaropoulou, aby prediskutovali prípravy pre nadchádzajúce voľby.

Viac k témam: Grécka vláda, Parlamentné voľby v Grécku
Zdroj: SITA.sk – Na čelo dočasnej gréckej vlády sa postaví sudca, vo funkcii zotrvá do nových parlamentných volieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií