fbpx
Slováci spustili prvého Checkbota, ktorý odhalí klamstvá, konšpirácie a manipulácie. Ako funguje?

Slováci spustili prvého Checkbota, ktorý odhalí klamstvá, konšpirácie a manipulácie. Ako funguje?

Internet je miesto, ktorým sa šíri aj kopa klamstiev, manipulácií a nezmyslov. Checkbot časť z nich dokáže odhaliť sám.

„Som tu, aby som ti pomohol sa zorientovať v množstve dezinformácií na internete,” píše na facebooku.

Checkbot

Ako to funguje? Užívateľ pošle odkaz na stránku, čím počítačový program následne zanalyzuje jej pravdivosť či dôveryhodnosť. Ide o prvý Facebook Messenger bot, ktorý pomôže odhaliť falošné správy.

Na webe ľudia nájdu aj príklady najčastejších manipulácií.

Ako funguje Checkbot?

Som tu, aby som ti pomohol sa zorientovať v množstve dezinformácií na internete. Prečo je to dôležité? Ako rozpoznáš, čo je pravda a čo nie? Začni chat na https://m.me/CheckbotSK alebo zisti viac na www.checkbot.sk.

Zveřejnil(a) Checkbot dne Středa 20. března 2019

Prečo je to dôležité? Ako rozpoznáš, čo je pravda a čo nie? Začni chat na https://m.me/CheckbotSK alebo zisti viac na www.checkbot.sk.

Checkbota vytvorili a odborne vybavill Peter Jančárik (šéf Social Impact tímu agentúry Seesame), Filip Struhárik (redaktor Denníka N), Tomáš Kriššák (projektový manažér Nadácie otvorenej spoločnosti), Katarína Klingová (analytička GLOBSEC Policy Institute) a Juraj Smatana (učiteľ a aktivista)

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  POZOR: Na internete sa objavila nová, šialená výzva, ktorá spôsobuje bolesť a trvalé následky!
Google+ Linkedin
Pavel Bielik

Autor:

Editor magazínu Klocher – vyštudoval masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Je občasným fotografom a kameramanom. Píše o filme a uskutočňuje rozhovory na celospoločenské témy. Za rozhovor „Moderátor Václav Moravec: Nenávidíme cudzincov, ale vládnu nám Slovák a Polojaponec“ bol ako spoluautor nominovaný na Novinársku cenu 2018 a na Cenu nadácie otvorenej spoločnosti.