fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na hrade Krásna Hôrka začali prípravné práce

Krásnu Hôrku v roku 2012 zachvátil obrovský požiar, pri ktorom zhoreli nielen strechy, ale aj interiér horného hradu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Hrad Krásna Hôrka bol kedysi obľúbenou destináciou nielen slovenských, ale aj zahraničných turistov. Už osem rokov to tak ale nie je. Pamiatku v roku 2012 zachvátil požiar, pri ktorom zhoreli strechy aj interiér horného hradu. Za požiarom kultúrnej pamiatky môže najmä nezodpovednosť.

Dvaja neplnoletí Rómovia Ivan a Ondrej fajčili na lúke pod bralom a neuhasenú cigaretu zahodili do vysokej trávy. Za pár minút zachvátili lúku a postupne aj strechu hradu veľké plamene. Na miesto prišli okamžite hasiči, ktorí sa snažili oheň uhasiť. Vďaka rýchlemu zásahu sa im podarilo zachrániť väčšinu vzácnych exponátov.   

Po schválení čiastkových dokumentácií a zavŕšení procesu verejného obstarávania sa začali na hrade Krásna Hôrka v okrese Rožňava prípravné práce obnovy vrátane odstraňovania násypov a sanácie havarijného stavu klenby stredného hradu.

Obnovujú hrad Krásna Hôrka

TASR o tom informovala Zuzana Vášaryová, vedúca Centra múzejnej komunikácie Slovenského národného múzea (SNM).

,„Násypy na severnej a južnej strane obvodových hradieb v celkovom objeme zhruba 750 kubických metrov vznikli umelo počas poslednej veľkej prestavby hradu v rokoch 1956 – 1989. Stavebnú sutinu a úlomky kamenných častí hradu vtedy premiestňovali formou sypania na hradný kopec otvormi v hradnom múre, ktoré boli na tento účel vytvorené,“ objasnila Vášaryová.

Južná časť násypu bola podľa nej zhotovená z rovnakého materiálu a vznikla s cieľom vytvorenia akejsi rampy na obslúženie kotolne na tuhé palivo.

„Dôvodom odstránenia násypov je minimalizovanie vzlínania zemnej vlhkosti do hradných múrov, ako aj znovunavrátenie výzoru hradu z roku 1968 ako pevnosti na strmom brale,“ dodala.

Historické bohatstvo

Ako ďalej povedala, na hrade sa zároveň vykonáva realizácia statického zabezpečenia dočasnej konštrukcie klenby suterénu prejazdu (dufartu) stredného hradu. Po zastabilizovaní klenby bolo možné premiestniť z hradu do depozitára jeden z najväčších a najzaujímavejších zbierkových predmetov – secesný pohrebný koč, vyhotovený v roku 1904 pri príležitosti takzvaného veľkého krásnohorského pohrebu grófky Františky Andrássyovej, ale aj palné zbrane väčších rozmerov, najmä delá a kanóny.

Prečítajte si tiež:
Používali naši predkovia notebook? Máme dôkaz!
Krásna Hôrka
Na hrade Krásna Hôrka začali prípravné práce. Zdroj: slovago.sk

Podľa slov generálneho riaditeľa SNM Branislava Panisa je projekt obnovy Krásnej Hôrky a jej okolia najrozsiahlejším v histórii hradu.

„Nejde len o zjednodušený návrat stavu hradu pred požiarom. Projekt počíta aj s odstránením nevhodných zásahov do pamiatky, realizovaných v rokoch 1956 – 1989, ktoré výrazne poškodili jej autenticitu,“ podotkol.

Ako uviedla Ta3, ambície sú veľké. Riaditeľ múzea chce, aby po obnove bola Krásna Hôrka to najlepšie z hradov na Slovensku. Okrem toho prisľúbili, že prví návštevníci prekročia prah hradu už v roku 2023.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií