fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na juhu Slovenska vznikne začiatkom roka nové mesto

Máte tip? napíšte nám mailom

Od 1. januára sa z obce Nesvady na juhu Slovenska v okrese Komárno stane mesto. Vyhlásenie obce za mesto odobrila vláda na svojom rokovaní. 

Do zoznamu slovenských miest na začiatku budúceho roka pribudne ďalšie. Ide o obec Nesvady, ktorá sa nachádza na juhu Slovenska. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1269, vtedy sa však obec volala Nasvod- Novum Naswod. Dnes v nej žije viac ako 5-tisíc obyvateľov.

https://www.instagram.com/p/BqNeJW9Dbqi/

Obec Nesvady má dve materské školy, no pochváliť sa môže aj tromi základnými školami, pričom dve z nich sú zamerané na vyučovanie v maďarskom jazyku. Obec má aj miestne kultúrne stredisko,  ktoré prispieva k rastu kultúrnej a vzdelanostnej úrovne obyvateľstva obce. Kultúrne centrum organizuje miestne kultúrne slávnosti, koncerty, divadelné predstavenia, výstavy, požičiava knihy, časopisy a zabezpečuje informačné služby občanom.

Pribudne nové mesto

Parlament môže vždy k 1. januáru na návrh vlády (podľa zákona o obecnom zriadení) vyhlásiť mesto za obec. Musí však spĺňať isté kritéria. Musí to byť obec, ktorá je hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom alebo centrom cestovného ruchu, kúpeľným miestom, zabezpečuje služby aj pre obyvateľov okolitých obcí a má zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami. Navyše, malo by ísť o obec, ktorá má aspoň v časti územia mestský charakter zástavby a najmenej 5000 obyvateľov.  

Podľa predloženého návrhu obec Nesvady spĺňa požiadavky, podľa ktorých by mohla byť označená za mesto. Slovenská republika má v súčasnosti 140 miest. Poslednými obcami, ktoré boli vyhlásené za mestá, sú Gabčíkovo a Turany.

Obec má aj termálne kúpalisko

Na konci mája v roku 2016 informovala tlačová agentúra TASR o tom, že v Nesvadoch stavajú nové termálne kúpalisko. Obec však mala problémy s investorom a tak sa rozhodla, že kúpalisko postaví vlastnými silami. Plánované náklady zredukovala na 2,5 milióna a hradila ich zo svojho vlastného rozpočtu. 

Termálne kúpalisko je otvorené počas celého roka. Využíva miestnu geotermálnu vodu, ktorá je z balneologického hľadiska vhodná na vonkajšiu balneoterapiu pre ochorenia pohybového aparátu, nervové a kožné ochorenia.

Zdroj: ta3.sk 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií