fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Kamčatke vybuchla sopka, oblak popola sa rozprestieral cez 500 kilometrov územia (video+foto)

Obec Kľuči, ktorá sa nachádza zhruba 50 kilometrov od sopky, pokryla osemcentimetrová vrstva popola.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.4.2023 (SITA.sk) – V utorok ráno na ruskom polostrove Kamčatka na Ďalekom východe vybuchla sopka Šiveluč, pričom vychrlila oblak popola do výšky 20 kilometrov a ten pokryl niekoľko dedín. Oblak sa rozprestieral cez 500 kilometrov územia.

Úrady pre sopečnú erupciu zatvorili nad oblasťou nebo pre lietadlá a obyvateľov vyzvali, aby zostali doma. Školy sú v niektorých postihnutých oblastiach zavreté, dve obce na niekoľko hodín zasiahol výpadok prúdu.

Geofyzikálna služba Ruskej akadémie vied uviedla, že popol dopadol na 108-tisíc kilometrov štvorcových územia. Vedci opísali spad ako najväčší za posledných takmer 60 rokov. Obec Kľuči, ktorá sa nachádza zhruba 50 kilometrov od sopky, pokryla osemcentimetrová vrstva popola.

Kamčatka je jednou z najkoncentrovanejších oblastí geotermálnej aktivity na svete. Nachádza sa tam približne 30 aktívnych sopiek.

Viac k témam: Kamčatka, Sopka, Výbuch sopky
Zdroj: SITA.sk – Na Kamčatke vybuchla sopka, oblak popola sa rozprestieral cez 500 kilometrov územia (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií