Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Liptove budú majstrovská Slovenska v saunovaní

Liptov sa na tri dni stane centrom saunovania na Slovensku. Od 23. do 25. mája sa vo vodnom parku Bešeňová uskutoční 7. ročník Majstrovstiev Slovenska v saunových rituáloch.

17.5.2024 (SITA.sk) – Liptov sa na tri dni stane centrom saunovania na Slovensku. Od 23. do 25. mája sa vo vodnom parku Bešeňová uskutoční 7. ročník Majstrovstiev Slovenska v saunových rituáloch. Ide o jedinečné wellness podujatie, ktoré spája zdravotný benefit saunovania s prvkami divadelnej show.

Návštevníci aj hodnotiaca porota sa môžu tešiť aj na vystúpenie aktuálneho majstra Slovenska, Jeana Colina Dora, ktorý je domácim esom, saunamasterom z Bešeňovej. Svoje umenie však predstaví aj majster sveta Róbert Židek. Celkovo sa v Bešeňovej predstaví osem slovenských saunamastrov, a to v kategórii single, ale aj v troch tímoch. Na svetové majstrovstvá v Holandsku postúpia z Bešeňovej dvaja súťažiaci z kategórie single a dva tímy. Tretie miesto získa priamy postup do semifinále majstrovstiev sveta, ktoré budú u susedov v Česku.

Prídu najlepší zo Slovenska

Podľa Petra Kolenčíka, prevádzkového riaditeľa vodného parku Bešeňová záujem o saunovanie na Slovensku rastie. „Stále viac ľudí zároveň objavuje kúzlo saunových rituálov, ktoré sú doslova umením. Vďaka svojej kreativite, dômyselnému príbehu a divadelným prvkom dokážu saunamastri urobiť zo saunovania veľkolepé predstavenie s dôrazom na zdravotný efekt saunovania,“ povedal Kolenčík s tým, že na majstrovstvách v Bešeňovej sa predstavia najlepší saunamajstri zo Slovenska.

Skutočnosť, že Liptov a saunovanie k sebe patria, potvrdila aj riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková. „Liptov si získava stále viac priaznivcov zdravého životného štýlu. Naša príroda a termálne a minerálne pramene ho k tomu predurčujú. Vodný park Bešeňová má najväčšiu saunu na Slovensku a jeho saunamasteri patria k svetovej špičke,“ povedala.

Čo hodnotí porota

Odborná, medzinárodná porota hodnotí profesionalitu, kreativitu, prevedenie procedúry, aromaterapiu, spracovanie a predvedenie príbehu, kostýmy, emócie, techniku práce so saunovým uterákom ale aj prvky, ktoré sú použité počas šou. Saunové rituály, v ktorých sa spája divadlo a prvky šou, majú svojich priaznivcov na Slovensku už niekoľko rokov. Počas rituálu skúsený saunamaster polieva lávové kamene vodou, následne používa ľadovú drť s prídavkom 100% prírodných esenciálnych olejov na aromatizáciu a dezinfekciu priestoru sauny.

Aktuálnym trendom je využitie prírodných vykurovadiel, živice stromov, vonných bylín či vzácnych driev. Na rozhorúčených lávových kameňoch sa začne voda výrazne odparovať, čím dochádza k postupnému nárastu teploty a vlhkosti vzduchu v saune. Následne saunamaster, za použitia rôznych trikov, rozháňa horúci vzduch saunovým uterákom, vejárom alebo vlajkou, čím výrazne zefektívni proces saunovania a prostredníctvom divadelných prvkov a rekvizít odprezentuje návštevníkom príbeh v zvolenej témy.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV financuje Majstrovská Slovenska v saunovaní aj z dotácie Ministerstva cestovného ruchu a športu SR vo výške 9-tisíc eur.

Informačný servis

Viac k témam: Liptov, Majstrovstvá Slovenska v saunových rituáloch, PR, saunovanie
Zdroj: SITA.sk – Na Liptove budú majstrovská Slovenska v saunovaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií