fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na obraze starom 150 rokov používa žena smartfón. Prečo?

Dievča kráčajúce lesom so sklonenou hlavou. Obraz typický skôr pre dnešnú dobu či 19. storočie? 

Máte tip? napíšte nám mailom

Návštevník mníchovského múzea Neue Pinakothek si všimol na jednom z vystavených obrazov zaujímavý jav. Píše o tom webový portál MotherBoard.

Obraz, ktorý namaľoval rakúsky umelec Ferdinand George Waldmüller v roku 1860 s názvom “Očakávaná” totiž pripomína dnes bežný jav: človeka zahĺbeného do smartfónu počas chôdze.

original
Zdroj: wikimedia

Ako však prezradili pracovníci múzea, dievča v rukách drží modlitebnú knižku. S pokorou pritom hľadí do zeme, pretože na druhej strane ju čaká jej milý s kyticou ruží. “Maliar vložil do diela nielen zobrazenie vidieckeho života danej doby, ale aj otázku, ako bude dievča reagovať na náklonnosť mladíka,” píše na svojich stránkach galéria.

Peter Russell, ktorý smartfón objavil je aj príležitostným blogerom v oblasti kultúry, povedal pre portál MotherBoard: “Najviac ma rozrušil fakt, ako technológie dokážu meniť náš pohľad na umenie. V minulosti ľudia videli dievča idúce do kostola, dnes tínedžerku prezerajúcu si sociálne siete na svojom smartfóne.

V prípade tejto maľby tak nejde o autorovo cestovanie v čase, ale len o dezinterpretáciu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií