fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na pobreží Namíbie sa objavilo telo záhadného živočícha. Vedci sú v šoku, vidieť TOTO zviera na vlastné oči, je skutočný zázrak!

Máte tip? napíšte nám mailom

Pred pár dňami more vyplavilo hotový živočíšny skvost! Sčasti delfín, sčasti veľryba, celkovej dĺžky neuveriteľných 6 metrov! Naposledy sa vedci s týmto tvorom stretli pred desiatkami rokov a identifikovali ho ako zvláštny druh veľryby, žijúci v tých najtemnejších hlbinách mora!

Po sérii viacerých meraní vedci skutočne dospeli k záveru, že ide o tzv. vorvaňovca zobcového, latinským názvom Ziphius cavirostris. Simon Elwen, spolupracujúci s Namibian Doplhin project, sa pre Daily Mail vyjadrill, že je z tohto objavu nesmierne prekvapený! Toto zviera totiž len ťažko zbadá vo vode, nie to ešte priamo na pobreží.

Namibian Dolphin Project

Aj keď by sa mohlo zdať, že tvor je ojedinelým alebo ohrozeným druhom, opak je pravdou. Vo voľnej prírode sa vyskytuje pomerne bežne, naraziť však naňho už také bežné nie je. Vedci odhadujú, že v súčasnosti ich v mori pláva okolo 100 000. Dorastajú do dĺžky 5 až 7 metrov a dosahujú hmotnosť až okolo 3 000 kilogramov. Jeho charakteristickou črtou je netypicky reznutá čelusť, ktorá robí dojem, ako keby sa vorvaňovec zobcový po celý čas usmieval.

Prečítajte si tiež:
Nechajte sa učiť dedinčami z Rumunska, dajú vám vzácny príklad do života

Vedci vedia o týchto živočíchoch toho skutočne málo, dôvodom je najmä ich spôsob života. Pri lovení sa ponárajú až do hĺbky 3 000 metrov pod hladinou mora, kde dokážu vydržať aj dve hodiny, čo z nich robí skutočných rekordmanov zvieracej ríše. Odborníci dokonca ani netušia, či má vorvaňovec zobcový prirodzeného nepriateľa, ktorý by ho v mori ohrozoval. Čo sa týka vyplavenej mŕtvoly, odobrali mu viaceré vzorky, napriek tomu však už k príčine smrti asi nedospejú. Zviera malo zlomenú sánku, čo mohol byť následok útoku iného zvieraťa, ale mohlo to patriť už aj k posmrtným zraneniam. Naďalej teda tento živočích zostáva pre ľudí jednou veľkou záhadou…

 

Zdroj: interez.sk

Foto: interez.sk, wikipedia.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií