Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na podujatia projektu Rok kresťanskej kultúry poputuje 250-tisíc eur, cieľom je spájať kresťanov

Prostriedky sú určené na podujatia, ktoré sa budú konať v roku 2024, uvoľnené by mali byť z kapitoly Všeobecná pokladničná správa.

29.5.2024 (SITA.sk) – Na podujatia projektu Rok kresťanskej kultúry (RKK) poputuje 250-tisíc eur. Prostriedky sú určené na podujatia, ktoré sa budú konať v roku 2024, uvoľnené by mali byť z kapitoly Všeobecná pokladničná správa.

Spájanie kresťanov

Vypláva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda. Na rokovanie ho predložila ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS).

„Rok kresťanskej kultúry je celoslovenský projekt, ktorého snahou je priblížiť spoločnosti kresťanskú kultúru prostredníctvom odborných, umeleckých, vzdelávacích a iných aktivít. Cieľom RKK je spojiť kresťanov zo všetkých kresťanských konfesií na Slovensku,“ uvádza predložený materiál.

Jeho hlavnými organizátormi Konferencia biskupov Slovenska (KBS) a Ekumenický rada cirkví v SR. Materiál tiež zdôrazňuje ekumenický charakter projektu.

Ide o tretie podujatie

Ako ďalej ozrejmil schválený materiál, ide o tretie podujatie, ktoré nadväzuje na podobné projekty v rokoch 1999 a 2010. I tie boli financované zo štátneho rozpočtu. Aktuálny RKK bol oficiálne vyhlásený v rámci cyrilo-metodskej svätej omše počas národnej púte na Svätoplukovom námestí v Nitre, vlani 5. júla.

„Kresťanské umenie má v slovenskom kultúrnom živote nespochybniteľné postavenie. Kultúrne aktivity cirkví predstavujú významný prínos k dostupnosti tvorivej umeleckej činnosti pre všetky vrstvy obyvateľstva. V mnohých obciach sa práve cirkevné subjekty stali jedinými nositeľmi kultúrno-osvetovej činnosti,“ uvádza sa v materiáli s tým, že predstavujú významný integračný prvok miestnych komunít.

Náboženstvo je v krajine živé

„Ústava Slovenskej Republiky vyjadruje, že sa štát neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Napriek tomu sa Ústava odvoláva na cyrilo-metodské duchovné dedičstvo, ktoré je v našej spoločnosti stále mimoriadne živé,“ píše sa v materiáli s poukázaním na to, že i posledné sčítanie obyvateľstva v roku 2021 ukázalo, že bezmála 70 percent obyvateľstva sa hlási k registrovaným cirkvám a náboženstvám.

„V tejto súvislosti sa rozhodla vláda Slovenskej republiky finančne podporiť vybrané projekty v rámci realizácie Roku kresťanskej kultúry v priebehu roka 2024,“ dodáva schválený materiál.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kresťania, Kultúra
Zdroj: SITA.sk – Na podujatia projektu Rok kresťanskej kultúry poputuje 250-tisíc eur, cieľom je spájať kresťanov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií