fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zabudnite na štýl hygge. Na scénu prichádza päntsdrunk, ktorý si Slováci určite zamilujú

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj do vašich domácností môže prísť fínsky štýl, pri ktorom nemusíte minúť množstvo peňazí v nemenovanom nábytkárskom veľkoobchode. Obľúbia si ho najmä ľudia, ktorí najradšej trávia večery v pohodlí svojho domova.  

Päntsdrunk je poangličtené slovo, synonymum pre fínske kalsarikänni. Termín doslova znamená “pi doma, sám, v spodnej bielizni.”

V našich končinách by to pravdepodobne znamenalo, že niekto prežíva emocionálne zrútenie z rozchodu s milovanou osobou alebo má vážny problém so závislosťou. Fíni, naopak, z toho majú plnohodnotne a národne uznávanú zábavu.

V skutočnosti je päntsdrunk tak ustálenou súčasťou fínskej kultúry, že ho ministerstvo zahraničných vecí dokonca spomína vo svojom oficiálnom sprievodcovi po krajine.

Kniha, ktorá preslávila päntsdrunk

Zatiaľ čo bol päntsdrunk záležitosťou len jednej zo škandinávskych krajín, momentálne valcuje Veľkú Britániu vďaka novej knihe od fínskeho autora a novinára Miska Rantanena, ktorá vyšla 5. júna tohto roku. Kniha nesie názov Päntsdrunk: Fínske umenie piť doma. Sám. V spodnej bielizni.

Kniha s názvom Päntsdrunk, ktorú tento rok vydal fínsky spisovateľ a novinár Miska Rantanen. Zdroj: Gift Guide, Stocking Stuffers

Autor v knihe vysvetľuje, ako sa tento trend stal vo Fínsku taký populárny. Fíni začali praktizovať pitie vo svojich domácnostiach v spodnom prádle s cieľom vyrovnať sa s dlhými tmavými zimami. Rantanen tvrdí, že vo Fínsku sa nebude nikto obťažovať, aby sa obliekol do niekoľkých vrstiev a putoval v mrazivej zime za svojimi priateľmi. Preto sa väčšina rozhodne zostať doma, v jednej vrstve oblečenia a vychutná si drink v pohodlí a teple svojho domova. Asi si vieme všetci veľmi dobre predstaviť, koľko ľudí, hlavne tých, ktorí nie sú veľmi zameraní na sociálne vyžitie, dali tomuto štýlu zelenú.

Prečítajte si tiež:
Po 70. rokoch spoločného života nafotili svadobné fotky opäť

Čo je trend s názvom hygge?

V prípade, že nie ste oboznámení so štýlom, ktorý nesie názov hygge, nezúfajte. Radi vám vysvetlíme, na čo bol spomínaný štýl zameraný.

Hygge je trend z roku 2016. Pochádza z Dánska, ale úspech si našiel na celom svete. Všetci chceli byť hygge, najmä blogeri. Vtedy mal nový trend pomôcť ľuďom utopiť starosti v pohári horúcej čokolády a zahnať problémy pobytom pri krbe plnom praskajúceho dreva. Zjednodušene povedané: útulné prostredie je liekom na všetko. Počas týchto aktivít, samozrejme, nemohli chýbať na nohách huňaté ponožky. Tieto chvíle na „odreagovanie“ museli byť zachytené na Instagrame. Ak ste aj vy v minulosti podľahli tomuto škandinávskemu štýlu, žistili ste, že udržiavanie vianočnej pohodovej atmosféry počas celého roka nie je až také upokojujúce, ako to na prvý pohľad vyzerá. Popravde, vzišla z toho celkom stresujúca aktivita.

Štýl hygge bol neodlučiteľnou súčasťou blogerov v roku 2016. Teplé ponožky a šálka horúcej čokolády museli byť takzvané must-have.  Zdroj: Instagram.com/ISABELLATH

Po hygge prišiel ďalší trend s názvom lagom

V roku 2017 prišiel do životov na sociálnych sieťach nový trend, ktorý niesol názov lagom. Názov štýlu nesie švédsky termín pre niečo, čo je vybalansované. Trendom, ktorý mal korene vo Švédsku, boli označované najmä domácnosti, ktoré boli zariadené tak akurát. Ničoho nebolo príliš veľa ani príliš málo.

Prečítajte si tiež:
Neklape vám to s partnerkou v posteli? Aj toto môžu byť príčiny
Švédsky štýl lagom si získal sympatie najmä škandinávskou jednoduchosťou a vyváženosťou. Zdroj: staffordshireliving.co.uk/Staff Media

Päntsdrunk je to, čo ostatné škandinávske trendy životného štýlu sľubovali, ale nikdy nenaplnili očakávania: pokoj a príjemný pocit z útrob domova. Popri praktizovaní päntsdrunk je občerstvenie viac ako vítané, spodná bielizeň, ktorú máte na sebe, môže byť tá najhoršia, ktorá sa v šatníku nachádza a nikto vám nebude zasahovať do výberu televízneho programu, ktorý ste zvolili. Toto sú len niektoré z mnohých výhod vyššie spomínaného fínskeho trendu, aj keď žiadny lekár by ho neodporučil praktizovať viackrát do týždňa.

A teraz ruku na srdce. Kto z vás už niekedy zrealizoval päntsdrunk bez toho, aby vedel, že aktivita tohto typu je v nejakej krajine celoplošne uznávaná?

 Zdroj: bbc.co.uk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií