Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na slovenskom trhu práce je nesúlad medzi ponukou a dopytom, zhodnotil Inštitút hospodárskych analýz

Značný nesúlad možno pozorovať naprieč regiónmi a profesiami.

30.4.2024 (SITA.sk) – Firmy ponúkajú to, čo ľudia robiť nechcú a ľudia chcú robiť to, čo firmy neponúkajú. Takto zhodnotil slovenský trh práce Inštitút hospodárskych analýz.

Firmám chýbajú požadované profesie, a to najmä v západnej časti Slovenska. Pracovníkom zase chýbajú požadované pracovné miesta, najmä vo východnej časti Slovenska a v hladových dolinách. Naprieč regiónmi a profesiami je tak možné pozorovať značný nesúlad na trhu práce.

Rozdiel medzi poslednou vykonávanou a požadovanou profesiou u uchádzačov o zamestnanie je najpozorovanejší vo východnej časti Slovenska a čiastočne aj v hladových dolinách. Uchádzači o zamestnanie majú najväčší záujem o pomocnú a nekvalifikovanú prácu. Naopak, väčšina z nich sa nechce vrátiť na pozíciu operátora a montéra strojov a zariadení,“ konštatuje inštitút.

S ohľadom na voľné pracovné miesta bude podľa neho práve v profesii operátorov a montérov strojov a zariadení problematické pokryť dopyt po pracovnej sile, a to najmä v západnej časti Slovenska.

Naopak, firmy nevedia poskytnúť dostatočný počet pracovných miest, okrem avizovanej nekvalifikovanej pomocnej práce, v administratíve a službách, a to prevažne vo východnej časti Slovenska a hladových dolinách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Centrum pre hospodárske otázky vzniklo v júni 2016 ako analytický útvar Ministerstva hospodárstva SR v priamej pôsobnosti ministra.

V septembri 2022 bol útvar premenovaný na Inštitút hospodárskych analýz.

Vo svojej činnosti plní úlohy v oblasti analytického hodnotenia a posudzovania strategických materiálov za rezort hospodárstva.

Viac k témam: Pracovné miesta, Profesia, Trh práce
Zdroj: SITA.sk – Na slovenskom trhu práce je nesúlad medzi ponukou a dopytom, zhodnotil Inštitút hospodárskych analýz © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií