Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensku je viac žien single ako vydatých, priemerný vek neviest vzrástol za dve desaťročia o šesť a pol roka

Smutnou štatistikou sú čísla ohľadom neúplných rodín.

8.3.2024 (SITA.sk) – Na Slovensku žije viac žien ako mužov. Podľa údajov Štatistického úradu SR a posledného sčítania v roku 2021 žilo u nás 2 783 894 žien, čo predstavuje podiel viac ako 51 %.

A viac ich je single ako vydatých. Rozdiel síce nie je veľký, slobodných žien sme mali v roku 2021 o 4 303 viac ako vydatých. Ich priemerný vek na svadbe je 32,1 roka a za posledných dvadsať rokov vzrástol o 6,5 roka.

Žien s vysokou školou pribudlo

Najviac žien, 408,7 tisíca pritom žije v Prešovskom kraji, najmenej ich je v Trnavskom kraji, okolo 288,5 tisíca.

Vysokoškolsky vzdelaných žien máme viac ako mužov, a pribudlo ich najviac za posledných desať rokov. V roku 2021 sme mali 567-tisíc vysokoškolsky vzdelaných žien.

V zamestnaneckom pomere pracuje 991-tisíc žien a viac ako stotisíc žien sú podnikateľky.

Ich najčastejšou profesiou sú predavačky, tých sme mali 99,5 tisíca, nasledujú učiteľky a odborné pedagogické pracovníčky s počtom 97,4 tisíca.

Takmer 80-tisíc žien pracuje ako odborné pracovníčky administratívnych, podporných a obchodných činností.

Neúplných rodín je takmer štvrtina

Zo všetkých žien, ktoré majú dieťa, najviac žien má podľa štatistík dve deti.

V roku 2021 bol priemerný vek žien pri narodení prvého dieťaťa viac ako 28 rokov, kým pred dvadsiatimi rokmi ženy rodili prvé dieťa ako 24 ročné.

Rok 2021 priniesol výrazný nárast detí narodených mimo manželstva, ich podiel bol viac ako 40 %.

Smutnou štatistikou sú čísla ohľadom neúplných rodín. Tých bolo v roku 2021 viac ako 357-tisíc, čo je takmer jedna štvrtina zo všetkých rodinných domácností na Slovensku.

Takmer 86 % z neúplných rodín tvoria rodiny osamelých matiek. Jedno dieťa vychováva 68 % osamelých matiek, 24 % má dve deti a zvyšok má viac ako dve deti.

Viac k témam: Demografia, Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021
Zdroj: SITA.sk – Na Slovensku je viac žien single ako vydatých, priemerný vek neviest vzrástol za dve desaťročia o šesť a pol roka © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií