fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensku máme 20-ročné povodne! Pršať bude naďalej

Počasie už niekoľko dní ovplyvňujú rozsiahle oblasti nízkeho tlaku vzduchu, ktoré na naše územie prinášajú zrážky. Vplyvom výdatných zrážok stúpajú hladiny vodných tokov, ktoré by sa mali upokojiť už ku koncu týždňa.

Máte tip? napíšte nám mailom

Od nedele panuje na našom území zamračené a daždivé počasie. Takýto charakter počasia je síce na druhú októbrovú dekádu pomerne normálny, ale abnormálne sú zrážky, ktoré len za uplynulých 5 dní priniesli do niektorých lokalít 100 až 250 mm zrážok. Problémom je najmä to, že takéto výdatné zrážky sú pomerne plošné a rozsiahle, čo nasycuje vodné povodia.

V niektorých oblastiach tak ani nemusí výdatne pršať, no dotekanie riek spôsobuje problémy a následné povodne.

Ku príkladu môžeme dať spodné toky rieky Hornád. Na Hornáde sa včera pretrhla hrádza a voda zaliala polia a farmu. Aktuálne máme najväčšie problémy na toku rieky Nitra. Na dolnom toku rieky Nitra v Nových Zámkoch hladina dosahuje 3. stupeň povodňovej aktivity a ranný prietok vody dosahoval úroveň 20-ročnej povodne na Slovensku.

Priemerná hladina rieky Nitra v Nových Zámkoch dosahuje okolo 200 cm, ale dnes o 7:00, kedy hladina rieky Nitra kulminovala dosiahla hodnotu až 663 cm. Aktuálne však hladina rieky Nitra klesá a k 15:00 dosahuje hladina v Nových Zámkoch 629 cm. (Fotky z rieky Nitra nájdete pod článkom).

Prečítajte si tiež:
Topiaci sa ľad v Grónsku zdvihol hladinu oceánov o 2 mm za dva mesiace

Povodne na Slovensku

Aj dnes sa na našom území vyskytujú zrážky za čo môže ďalšia tlaková níž. Tá sa opäť prehĺbila nad severným Talianskom a aktuálne sa jej stred nachádza priamo na našom území. Vďaka nej na našom území opäť prší a pršať ešte bude.

Za uplynulých 24 hodín spadlo na našom území priemerne od 5 do 20 mm zrážok, pričom najviac zrážok spadlo na západnom Slovensku a v oblasti Banskobystrického kraja.

Vplyvom dnešného dažďa stúpajú hladiny tokov predovšetkým na Hornej Nitre. V Prievidzi sa tok Handlovka dostal z 1. povodňového stupňa opäť na druhý a stále rastie. Opäť však rastie voda na hornom toku rieky Nitra a na jej prítokoch v oblasti Partizánskeho, Topoľčian a Bánoviec nad Bebravou.

Na výraznom vzostupe bude nasledujúce hodiny len stredný a dolný úsek rieky Morava na sútoku do Dunaja. V Česku dosiahla hladina Moravy až úroveň 50-ročnej povodne. Na hornom toku v oblasti Holíča a Brodského Morava už kulminovala na 3. povodňovom stupni s úrovňou 2-ročnej povodne.

Vzostupy sú aktuálne zaznamenávané na úseku Moravy pri  Záhorskej Vsi

Vzostupy sú aktuálne zaznamenávané na úseku Moravy pri  Záhorskej Vsi, kde k večeru prekoná Morava úroveň 3. povodňového stupňa a zajtra bude rieka kulminovať pri Stupave. V noci na nedeľu a v nedeľu ráno bude Morava kulminovať na sútoku s Dunajom pod Devínom.

Prečítajte si tiež:
Vedci očakávajú, že tento rok bude opäť viac hurikánov

Dážď sa na našom území očakáva aj nasledujúce hodiny. Tlaková níž, ktorej stred sa nachádza priamo nad našim územím sa bude len pomaly vypĺňať a zrážky i keď slabšej intenzity sa očakávajú aj počas soboty.

K upokojeniu situácie by malo dôjsť v nedeľu ráno, kedy by zrážky mali na našom území definitívne ustať. Do našej oblasti sa totiž nasunie výbežok vyššieho tlaku vzduchu, ktorý konečne prinesie aj krajší charakter počasia.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií