fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na súde opäť pokračuje daňová kauza Andruskóa, známeho z prípadu vraždy Kuciaka

Naposledy sa v tomto prípade malo pojednávať ešte v novembri 2022, pojednávanie však bolo zrušené.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.4.2023 (SITA.sk) – Na Okresnom súde Bratislava V by v pondelok 17. apríla mala pokračovať daňová kauza Zoltána Andruskóa, známeho z kauzy vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.

Naposledy sa v tomto prípade malo pojednávať ešte v novembri 2022, pojednávanie však bolo zrušené z dôvodu ospravedlnenia spoluobžalovaného Jána M. pre pozitivitu na ochorenie COVID-19.

Krátenie daní a poistného

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Vynesenie verdiktu v tomto prípade sa očakávalo už na prelome rokov 2021/2022.

Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa Andruskó predtým nezúčastňoval, začiatkom tohto roku však prejavil záujem vypovedať a navrhol tiež výsluch viacerých svedkov.

Ján M. zase na súd chodí maskovaný kuklou a čiapkou, pričom s médiami nekomunikuje. Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje “iný dôležitý záujem obžalovaných”. Predsedníčka senátu Zuzana Bartalská už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Prečítajte si tiež:
Polóny brojí proti Lunterovi, vyzval ostatných kandidátov na župana BBSK k okrúhlemu stolu

Sprostredkovateľ Kuciakovej vraždy

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány tiež označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zsuzsová a podnikateľom Marianom Kočnerom.

Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest 10 rokov väzenia.

S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok. Rovnako svedčil aj v prípade prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Viac k témam: Daňová kauza, Príprava vrážd prokurátorov, Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Súdy, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – Na súde opäť pokračuje daňová kauza Andruskóa, známeho z prípadu vraždy Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Fico nám podľa Kollára prejedol budúcnosť, podpredseda Demokratov skritizoval aj Remišovú
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií