Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na súde pokračuje proces s exposlankyňou Smeru Roškovou, z pojednávania sa ospravedlnila

Prokurátor uviedol, že kauza by nemala byť ovplyvnená ani zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry k 20. marcu.

18.3.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 18. marca, 11:10

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v pokračuje proces s bývalou poslankyňou za stranu Smer-SD Ľubicou Roškovou v kauze údajných neoprávnených agrodotácií. Obžalovaná sa z pojednávania ospravedlnila pre práceneschopnosť.

Na programe tak je výsluch svedka prostredníctvom videokonferencie a oboznamovanie sa s listinnými dôkazmi. Pôvodne sa však očakávala práve výpoveď Roškovej. Tá totiž na začiatku procesu uviedla, že vypovedať bude až po výsluchu svedkov.

Kauzu neovplyvní zrušenie ÚŠP

Podľa vyjadrenia prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislava Masára z decembra 2023, dokazovanie v tomto prípade by malo byť ukončené v marci.

„Je to v zásade pomerne skutkovo jednoduchý prípad,“ povedal Masár. Doplnil, že kauza by nemala byť ovplyvnená ani zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry k 20. marcu.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, ďalšie pojednávanie v tejto veci sa má uskutočniť 12. apríla, pričom by na ňom mala vypovedať obžalovaná. „Možno očakávať ukončenie dokazovania a záverečné reči,“ doplnila hovorkyňa

Spôsobila škodu 150-tisíc

Exposlankyňa, známa aj pod prezývkou „Grófka“, je v súvislosti s neoprávneným poberaním agrodotácií stíhaná pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečin subvenčného podvodu.

Podľa obžaloby spoločnosť, ktorej bola obžalovaná konateľkou, prijala v rokoch 2016 a 2017 dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na poľnohospodárke pozemky na východnom Slovensku, ktoré nemala k dispozícii, nemali vytýčené hranice alebo ktoré neobhospodarovala. Tým spôsobila škodu viac ako 150-tisíc eur.

Vypovedať chcela po výsluchu svedkov

Obžalovaná na prvom pojednávaní koncom mája 2023 vyhlásila, že vo veci sa cíti byť nevinná. Zároveň uviedla, že vo veci bude vypovedať, ale až po výsluchu svedkov.

Obhajca Ľubice Roškovej Ondrej Urban pred súdom povedal, že skutky uvedené v obžalobe Rošková nespáchala alebo nie sú trestnými činmi. Prvú žiadosť na dotáciu v roku 2016 podľa neho podával ešte bývalý konateľ spoločnosti Agro Porúbka.

Podľa advokáta išlo o omyl

Žiadosť o rok neskôr zase podľa neho Rošková podáva v súlad s doterajšou praxou. Pokiaľ ide o pozemky, ktoré sa nevyužívali na deklarovaný účel, išlo podľa advokáta len o zlomok a bol to omyl.

„Zvyšné časti boli riadne poľnohospodárske pozemky,“ skonštatoval v máji minulého roku Urban. Doplnil, že v minulosti vykonané kontroly neodhalili v tejto súvislosti žiadne nezrovnalosti. „Všetky platby, ktoré boli poskytnuté, použila na zákonný účel,“ vyhlásil advokát.

Kauzu agrodotácií pre firmu exposlankyne Smeru-SD Agro Porúbka (predtým Gard) otvorila reportáž Denníka N. Podľa denníka poberala agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastnila ani neobhospodarovala. Slovenský pozemkový fond (SPF) začiatkom marca 2019 oznámil, že so spoločnosťou ukončuje nájomné vzťahy. V septembri 2018 fond ukončil aj nájomný vzťah so spoločnosťou Patrika Š. I. P. Construct, ktorý bol podľa medializovaných informácií „predĺženou rukou“ Ľubice R. Na kauzu upozorňovali v priebehu roka 2018 aj protestujúci poľnohospodári.

Viac k témam: Agrodotácie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Na súde pokračuje proces s exposlankyňou Smeru Roškovou, z pojednávania sa ospravedlnila © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií