Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na švajčiarskom ľadovci nedávno našli telo horolezca nezvestného od roku 1986, jeho totožnosť potvrdili testy DNA

Telesné pozostatky muža našli 12. júla horolezci na ľadovci Theodul neďaleko talianskych hraníc.

28.7.2023 (SITA.sk) – Testy DNA potvrdili, že telo nedávno nájdené na ľadovci juhovýchodne od slávneho vrchu Matterhorn patrí nemeckému horolezcovi, ktorý zmizol pred 37 rokmi. Uviedla to vo štvrtok polícia v juhozápadnom Švajčiarsku.

Zvyšujúce sa topenie ľadovcov, ktoré mnohí vedci pripisujú globálnemu otepľovaniu, podnietilo nedávny nárast objavov pozostatkov turistov, lyžiarov a iných alpinistov, ktorí sa stratili pred desiatkami rokov.

Krajská polícia uviedla, že 38-ročný Nemec sa stratil v septembri 1986 a že pátranie po ňom bolo vtedy neúspešné.

Telesné pozostatky muža našli 12. júla horolezci na ľadovci Theodul neďaleko talianskych hraníc. Nález následne previezli na analýzu do neďalekej nemocnice. Genetické testy potvrdili totožnosť muža. Tú však krajská polícia nezverejnila.

Švajčiarski klimatológovia a ďalší odborníci tvrdia, že ľadovce v krajine sa v ostatných rokoch topia zrýchleným tempom, čo sa čiastočne pripisuje zmene klímy spôsobenej ľudskou činnosťou.

Viac k témam: Horolezec, ľadovec Theodul
Zdroj: SITA.sk – Na švajčiarskom ľadovci nedávno našli telo horolezca nezvestného od roku 1986, jeho totožnosť potvrdili testy DNA © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií