fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na webe NASA sa objavila fotka z Košíc. Jej autorom je košický astrofotograf

Astronomickou snímkou dňa sa v stredu na portáli amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) stala panoramatická fotografia, ktorá vznikla na Slovensku.

Máte tip? napíšte nám mailom

Jej autorom je košický astrofotograf Tomáš Slovinský, ktorý ňou chcel poukázať na dôvod, prečo na oblohe “strácame” hviezdy.

Prečo na oblohe “strácame” hviezdy

,,Táto panoramatická snímka nie je len typicky peknou fotografiou, ktorá zaujme širokú verejnosť, no najmä preukazuje fakt, ako svetelné znečistenie vplýva na kvalitu nočnej oblohy. S podobnou reálnou panoramatickou fotografiou som sa zatiaľ nestretol, preto je možné, že je prvá svojho druhu,” uviedol Slovinský.

Ako  ďalej informoval, fotografia vznikala šesť dní v rovnakom čase – približne o 3.30 h – na šiestich miestach s rôznym stupňom svetelného znečistenia. Bolo to v Košiciach, Košických Olšanoch, Ďurďošíku, v Košickom Klečenove v časti Borda, v obci Beňatina a za obcou Runina v Poloninách.

LightPollutionPan Slovinsky
zdroj: apod.nasa.gov

,,Jej spracovanie si vyžadovalo približne dva dni, preto sa dá povedať, že za touto fotografiou stojí viac ako týždeň cestovania a práce. Výsledok však stál za to,” priblížil Slovinský, ktorý stojí na čele občianskeho združenia Astronómia pre všetkých.

Svetelné znečistenie

Svetelné znečistenie je nadbytočné svetlo rozptýlené v ovzduší, umelo vytvorené človekom, ktoré neznečisťuje Zem či ľudí, ale nočnú oblohu.

Prečítajte si tiež:
Geniálna hra s tieňmi: Umelec pomocou nich tvorí zábavné a milé obrázky!

Zatiaľ čo v mestách vidieť sotva zopár hviezd, na miestach s tmavou oblohou, ako sú na Slovensku napríklad Poloniny, možno podľa Slovinského napočítať tisíce hviezd. Voľnými očami môžeme pozorovať kontrastnú Mliečnu cestu či iné zaujímavosti, ako je galaxia v súhvezdí Andromeda.

Fotka na stránke NASA

Pocty sa dostalo mladému Slovákovi aj vlani, keď sa jeho zimná snímka oblohy z Múzea oravskej dediny v Zuberci stala na webstránke NASA fotka Štedrého dna.

Astronomická snímka dňa (Astronomy Picture of the Day) je projekt s cieľom znázorniť fascinujúci vesmír spolu s krátkym vysvetlením od profesionálneho astronóma.

Ide o 360-stupňový záber zhotovený zo 66 samostatných fotografií zachytených v Múzeu Oravskej dediny v Zuberci. Snímok zobrazuje severnú hemisféru počas zimy. Na oblohe dominuje Mliečna cesta, ale aj hviezdy ako Capella, Pollux, Sirius a Castol. Na ľavej strane fotografie je dokonca viditeľný padajúci meteor. Panoramatická fotografia vznikla o 2:30 nadránom.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií