Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Zemi existuje miesto, kde z oblohy pršia ryby. Kde sa to deje a čo je za týmto nezvyčajným javom?

Viete si predstaviť, že počas búrky začnú z neba padať ryby?

Honduras je štát, ktorý sa nachádza v strednej Amerike a okrem toho, že sa nachádza neďaleko daňového raja – Belize, sa v jednom z jeho regiónov pravidelne objavuje skutočne zvláštny jav – pršia ryby. Toto sa deje konkrétne v oblasti Yoro, kde žije farmárska komunita nazývaná La Unión. Tá na prvý pohľad nie je ničím výnimočná a žije v chudobe. Mať tu zamestnanie je vzácnosťou, rodiny tu žijú v hlinených domoch a stravujú sa len tým, čo im ponúka matka Zem – čiže prevažne obilninami a strukovinami, najčastejšie konzumujú kukuricu a fazuľu.

Zdroj: The New York Times

V určitom ročnom období však nastane jav, kedy sa miestni môžu nasýtiť aj inou stravou, než zvyčajne. Každoročne sa tam koncom jari alebo začiatkom leta raz alebo párkrát spustí obrovská búrka, ktorú sprevádzajú silné blesky a nikto sa v tom čase neopováži opustiť svoje obydlie. Práve počas týchto búrok majú z nebies padať ryby a vždy, keď búrka prejde, sa na zemi objaví kvantum rýb. Ľudia vtedy vezmú vedrá či košíky a všetky zozbierajú.

Zdroj: The New York Times

Tieto ryby si ale nenechávajú iba pre seba. Nakoľko sú všetci veľmi veriaci, poctivo si ich všetci rozdelia. To sa robí zadarmo, nakoľko tieto morské stvorenia považujú za dar od Boha. Pre mnohých je to jediný čas v roku, kedy si môžu dovoliť konzumovať plody mora.

Catalina Garay s manželom Estebanom Lázarom vo svojom príbytku Zdroj: The New York Times

„Je to zázrak! Považujeme to za skutočný boží dar,“ tvrdí 45-ročný miestny farmár Lucio Pérez, ktorý v komunite žije už 17 rokov. Zároveň vraví, že už počul mnoho vedeckých vysvetlení toho, že sa tam po týchto silných búrkach objavujú ryby. „Ľudia, ktorí tu nežijú, si nemyslia, žeby pršali ryby. Ale ony skutočne pršia,“ vysvetľuje 75-ročná Catalina Garay, ktorá žije v jednoduchom hlinenom domčeku so svojim o dva roky starším manželom Estebanom Lázarom, s ktorým majú deväť deti.

Zdroj: The New York Times

Fenomén „rybích búrok“ sa na tomto mieste objavujú v rovnakom čase už po celé generácie. Väčšina obyvateľstva sa domnieva, že sa to deje kvôli modlitbám a prosbám španielskeho misionára menom Manuel de Jesús Subirana. Traduje sa tu, že práve tento muž približne v polovici roku 1800 mal vysloviť prosbu k Bohu, aby pomohol zmierniť hlad a chudobu regiónu Yoro.

Miestni mali tohto misionára veľmi radi a keď zomrel jeho pozostatky pochovali v hlavnom katolíckom kostole v centre námestia. „Ľudia ho milovali. Existuje o ňom toľko príbehov a legiend, až som prekvapený,“ tvrdí manažér mesta José Rigoberto Urbina Velásquez.

Zdroj: Pixels

Vedci sa domnievajú, žeby ryby mohli pochádzať z podzemných tokov v jaskyňách. Pri silných búrkach sa totiž zvyšuje hladina týchto biotopov, čo by mohlo dostať ryby na zemský povrch. Ďalšou hypotézou je, že počas búrok sa vzdušnými prúdmi ryby prenesú z Atlantického oceánu až sem. To je však málo pravdepodobné, nakoľko je vzdialený 45 míľ a čo je hlavné – nie je veľmi pravdepodobné, žeby tieto vetry každoročne prifúkli ryby na rovnaké miesto.

Aj keď tento jav fascinuje vedcov, ktorí sa snažia prísť na to, čo tieto „rybie búrky“ spôsobuje, miestni obyvatelia po vedeckých vysvetleniach netúžia. Pre nich je vysvetlením náboženstvo. „Ľudia tu sú silno veriaci a ak im oponujete, že nejde o dar od Boha, hnevajú sa,“ tvrdí pán Urban, ktorý sa tento úkaz snaží objasniť.

„Je to tajomstvo, ktoré pozná iba náš Pán. Je to pre nás obrovským požehnaním, keďže tie ryby pochádzajú z nebies,“ vraví Audelia Hernández González, pastorka v jednej zo štyroch evanjelických cirkví v La Unión.

Už dve desaťročia sa tu kvôli búrkam, ktoré prinášajú ryby, koná festival, počas ktorému sa koná pouličný karnevalový sprievod. Mladé ženy počas tohto festivalu súťažia aj o titul Señorita Lluvia de Peces – Miss Fish Rain. Okrem tohto festivalu ale na tomto mieste nenájdete žiadne dôležité centrálne ukazovatele, pamiatky a ani len obchody, v ktorých by sa predávali nejaké rybie suveníry.

Pán Urban tvrdí, že minulé vedenie mesta sa snažilo túto situáciu zmeniť – chceli postaviť fontánku, ktorá by bola v noci osvetlená. Nakoniec ale namiesto malej fontány bola postavená socha húb. „Neviem, nechápem, čo sa stalo, ale objavili sa tu huby,“ čuduje sa.

 

 

Zdroj: The New York Times

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií