fbpx
Aj slávne značky sa podrobili Hitlerovi

Aj slávne značky sa podrobili Hitlerovi

Rozmýšľal si niekedy nad históriou značky, ktorá ťa zásobuje rôznymi dobrotami? Možno si ani netušil, no niektoré zo svetoznámych firiem rástli v dobe, keď Európu ovládali nacisti. 

Ktoré s nimi spolupracovali, ti prezradíme práve v tomto článku. Oblieka ťa Hugo Boss alebo máš rád model ,,Beetle” od automobilky Volkswagen? Aj oni sa medzi tieto firmy zaraďovali.

Hugo Boss – návrhár nacistických uniforiem

Firma vznikla v roku 1923. Trápila sa počas finančnej krízy, no Hugo Boss, prezident spoločnosti, vstúpil 1. apríla 1931 do NSDAP (Národnosocialistická nemecká robotnícka strana), ktorú viedol Adolf Hitler. A vtedy sa odevnej firme začalo dariť. Nacisti využívali značku na šitie rovnošaiat a uniforiem jednotiek SA, SS, Hitlerjugend a Wehrmacht.

„Gabrielle Chanel” alebo ,,CoCo”

Súčasníci ju opisovali ako krásnu, talentovanú a kreatívnu. Coco Chanel bola aj prehnane ambiciózna a snobská, závislá od morfia. Tiež antisemitka a homofobička. Podľa najnovších odhalení zradila svoju vlasť a stala sa nemeckou špiónkou. Hal Vaughan o nej v biografii Sleeping with the Enemy z roku 2011 napísal: „Priťahovala ju moc. A moc boli nacisti.“

Volkswagen “Chrobák”

Keď sa projekt začal, predchádzajúci názov Porsche 60 Ferdinanda Porscheho bol nahradený oficiálnym názvom KdF-Wagen. Názov odkazoval na organizáciu Kraft durch Freude, odnože Nemeckej pracovnej fronty, na čele ktorej stáli nacisti. Neskôr bol projekt známy ako Typ 1, ale preslávil sa ako Chrobák po skončení druhej svetovej vojny.

Fanta

Nápoj vznikol z núdze. Hoci vo svete už zúrila druhá svetová vojna, kým fungovalo spoľahlivé spojenie cez Atlantický oceán, sirup na výrobu Coca-Coly stále putoval z USA do nacistického Nemecka. Blokáda Atlantiku však tento transfer stopla, a tak šéf Coca-Cola Deutschland Max Keith musel narýchlo vymyslieť iný drink, ktorý by obľúbenú Colu nahradil.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Roztomilé! Toto sú fotky psíkov, ktorí sa prvýkrát stretli so svojimi novými pánmi

Vo vojnových časoch musel navyše využiť len ingrediencie, ktoré nikomu nebudú chýbať. Vymyslel teda kombináciu ovocnej zložky, ktorá bola tvorená z odpadu po vylisovaní ovocia na šťavy a srvátky, žltozelenej tekutiny, ktorá je zase vedľajším produktom pri výrobe syra. Nový drink vymysleli rýchlo – na jednej kreatívnej porade. Keith pred ňou všetkých vyzval, aby zapojili svoju fantáziu – a tak vznikol názov drinku: Fanta.

I.G. Farben

IG Farbenindustrie AG, krátko IG Farben alebo IG Farben, bol svojho času najväčší chemický podnik na svete so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý vznikol 2. decembra 1925 spojením početných chemických podnikov. V druhej svetovej vojne sa firma IG Farben neslávne preslávila výrobou chemickej látky pre nacistov Cyklón B pre koncentračný tábor Auschwitz I a Auschwitz-Birkenau.

Zdroj: zoommagazin

Google+ Linkedin

Redaktorka magazínu Klocher – študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pravidelne píše pre magazín o zdravom životnom štýle Fitshaker. Jej články nájdete aj na Refresher Blogu či na portály Cvičte.sk. Vytvorila blog Ženuškáreň a vydala knihu Tvoja kniha do kabelky. Spolupodieľala sa na bestselleroch Z fitka do kuchyne, Fitness diár a Fitness kalendár.