fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nad západom USA spozorovali čínsky špionážny balón, Pentagon sa ho však rozhodol nezostreliť

Spojené štáty sú podľa Pentagonu presvedčené, že je to čínsky výškový balón, ktorý lieta nad citlivými lokalitami a zbiera informácie.

Máte tip? napíšte nám mailom

3.2.2023 (Webnoviny.sk) – Spojené štáty už niekoľko dní sledujú pravdepodobný čínsky špionážny balón, ktorý spozorovali v americkom vzdušnom priestore.

Z obavy o zdravie ľudí na zemi sa ho však Pentagon rozhodol nezostreliť, informovali vo štvrtok úrady. Objavenie balóna v čase zvýšeného napätia podľa agentúry AP ešte viac zaťažuje americko-čínske vzťahy.

Nepredstavuje hrozbu

Vysoký predstaviteľ ministerstva obrany povedal novinárom v Pentagone, že Spojené štáty sú presvedčené, že je to čínsky výškový balón, ktorý lieta nad citlivými lokalitami a zbiera informácie. Jedno z miest, kde ho spozorovali, bola pritom Montana, ktorá je sídlom jedného z troch polí jadrových raketových síl na Malmstromovej leteckej základni. Vyjadrenie poskytol pod podmienkou zachovania anonymity.

Hovorca Pentagonu Patrick Ryder poskytol v súvislosti s balónom krátke stanovisko, podľa ktorého vláda naďalej sleduje balón. V súčasnosti sa podľa neho „pohybuje vysoko nad komerčnou leteckou dopravou a nepredstavuje vojenskú alebo fyzickú hrozbu pre ľudí na zemi“.

Dodal pritom, že Spojené štáty podnikli kroky, aby nezískal žiadne citlivé informácie. Podobnú aktivitu podľa neho registrujú niekoľko rokov.

Prečítajte si tiež:
Hollywoodsky producent Weinstein je vinný z ďalšieho znásilnenia a sexuálnych napadnutí, ozvalo sa už vyše 80 žien

Blinkena čaká prvá cesta do Pekingu

Incident sa stal práve v čase, keď by mal minister zahraničných vecí Antony Blinken podniknúť svoju prvú oficiálnu cestu do Pekingu.

Návštevu, ktorá by sa mala uskutočniť cez víkend, síce formálne nepotvrdili, no Peking i Washington o nej hovoria. Podľa AP nie je jasné, či objavenie balóna ovplyvní Blinkenove cestovné plány.

Viac k témam: Špionáž
Zdroj: Webnoviny.sk – Nad západom USA spozorovali čínsky špionážny balón, Pentagon sa ho však rozhodol nezostreliť © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií