Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nadácia Prešovského kraja rozdelila prvú finančnú pomoc po zemetrasení v hodnote viac ako 136-tisíc eur

Vyše 37-tisíc eur zaslala na otvorený účet Nadácie verejnosť.

24.10.2023 (SITA.sk) – Na pomoc ľuďom z Prešovského kraja postihnutých zemetrasením z 9. októbra vyčlenila Nadácia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) pre podporu rodiny prvých 136 500 eur.

V prvej fáze podporila 100 žiadateľov. V druhej etape je pripravená pomôcť ďalším, ktorí nadáciu kontaktovali či budú kontaktovať.

Prispela aj verejnosť

Ako informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie Úradu PSK, správna rada nadácia rozdelila prostriedky zo 100-tisícovej účelovej dotácie schválenej krajskými poslancami na pondelkovom zasadnutí, ako aj o príspevky verejnosti a donorov zaslané na jej otvorený účet, ktoré sú nateraz vo výške viac ako 36-tisíc eur.

Snažíme sa byť promptní a práve naša nadácia sa nám ukázala ako veľmi dobrý nástroj v riešení takýchto situácií počas štyroch rokov svojho fungovania. Dnes sme rozhodli o prvej fáze pomoci pre žiadateľov, ktorí nás už kontaktovali, je ale jasné, že nadácii budú chodiť ďalšie žiadosti a aj týmto ľuďom budeme chcieť pomôcť, čo bude pravdepodobne témou ďalšieho rokovania krajského parlamentu,“ vyjadril sa v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský.

Nadácia prerozdelila čiastky

Krajská nadácia aktuálne podporila jednotlivcov a rodiny zo 14 obcí dotknutých zemetrasením z okresov Humenné, Stropkov a Vranov nad Topľou. Ide o obce Baškovce, Cernina, Ďapalovce, Holčíkovce, Jankovce, Košarovce, Lukačovce, Nižná Sitnica, Ohradzany, Rafajovce, Rohožník, Tokajík, Víťazovce a Vyšná Sitnica. Prerozdelila medzi nich čiastky od 200 eur do 3 000 eur.

Pre pridelenie výšky finančnej pomoci rozhodovala výška požadovanej sumy aj miera zasiahnutia, respektíve výška škôd dotknutých žiadateľov. Financie krajskej nadácie využijú na opravy rodinných domov, niektoré tiež na ich zbúranie,“ uviedla Lehotská.

Chcú sa obrátiť aj na Úniu

Nadácia prijíma aj naďalej príspevky od darcov na nadačný účet, rovnako tak aj žiadosti o finančnú pomoc od ľudí postihnutých zemetrasením.

Žiadosť o poskytnutie materiálnej a finančnej podpory na zmiernenie dosahu zemetrasenia adresovali v pondelok vláde SR prešovskí krajskí poslanci. Zároveň vládu vyzvali, aby požiadala Európsku úniu o využitie jej mechanizmov prostredníctvom Fondu solidarity EÚ.

Zemetrasenie na východe Slovenska z 9. októbra malo epicentrum v obci Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou) a lokálnu magnitúdu 4,9. Niekoľkosekundové otrasy hlásili nielen obyvatelia zo Slovenska, ale aj okolitých krajín.

Spôsobili materiálne škody v 24 obciach Prešovského kraja. Obete na životoch ani zranenia hlásené neboli. Celkové škody v kraji sú odhadované vo výške 16 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur sú na súkromnom majetku obyvateľov kraja.

Viac k témam: Finančná pomoc, Nadácia, predseda KDH, Zemetrasenie na východe Slovenska
Zdroj: SITA.sk – Nadácia Prešovského kraja rozdelila prvú finančnú pomoc po zemetrasení v hodnote viac ako 136-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií