fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nádherné: V košickej zoo pribudli pandy červené

V novej sezóne pribudli do košickej zoologickej záhrady (zoo) pandy červené, doposiaľ ich nechovali.

Máte tip? napíšte nám mailom

Panda červená je ohrozená vyhynutím najmä z dôvodu straty biotopu a z dôvodu lovu.

Narodili sa v júni minulého roku

„Dvaja bratia Daeng a Thimpi prišli zo Zooparku Chomutov. Narodili sa v júni minulého roku, čiže ide o dospievajúce samce,“ povedala Eva Malešová s tým, že ide o šelmy, ktoré sa dožívajú 14 rokov. Živia sa predovšetkým listami bambusov, ale v jedálničku majú aj bobule, vajcia a malé živočíchy. Pôvodným domovom pánd sú Himaláje.

Panda červená

Pandy z rodu Ailurus žijú v horských lesoch a džungli v podhorí Himalájí v južnej Číne, Mjanmarsku, Nepále, Bhutáne a severovýchodnej Indii. Rozšírenie v severnom Laose nie je potvrdené a je skôr nepravdepodobné, lebo v záznamoch o jej tamojšom výskyte sa našlo veľa nezrovnalostí.

V prírode žije asi len 16 000 – 20 000 jedincov. Najzápadnejšie sa vyskytuje v oblasti Annapurny v Nepále, najvýchodnejšie v pohorí Čchin-ling v čínskej provincii Šen-si. Jej rozšírenie je skôr rozdelené do subpopulácií než súvislé.

Ich zaujímavosťou je tzv. palec, ktorý však nie je skutočným prstom. „Je to výrastok zápästnej kosti. Pandám slúži ako pomôcka na priťahovanie vetvičiek pri kŕmení. Táto zvláštnosť sa prejavuje aj pri ich kolísavej chôdzi, keďže predné končatiny majú vytočené dovnútra,“ uviedla Malešová.

Prečítajte si tiež:
Prekvapivé! Týchto 11 vecí naše psíky neznášajú, ale aj napriek tomu ich robíme dennodenne!

Návštevníci môžu v košickej zoo vidieť pandy červené vo voliére oproti levici.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr wikipedia

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií