fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Má iba 13 rokov a už zachraňuje planétu. Pravidelne zbiera odpadky a plasty okolo školy, inšpiruje tým ľudí po celom svete

Máte tip? napíšte nám mailom

Zoznámte sa, toto je Nadia Sparksová, 13-ročná študentka z Norwichu v Anglicku, ktorá si dala za úlohu každý deň vyzbierať odpadky okolo školy. Jej túžbou je, aby sa svet stal krajším.

Podarilo sa jej vyzbierať tisíce litrov rôzneho odpadu, z ktorých väčšina bola odovzdaná na skládky a zrecyklovaná. Netrvalo dlho a inšpirovala aj ďalších. Dnes ju nasleduje množstvo študentov. Podobne ako aj Gretu, ktorá bojuje proti klimatickým zmenám po celom svete, kde organizuje štrajky

Zatočme s odpadom ako Nadia

Aj napriek tomu, že je Nadia v súčasnosti ukážkovým príkladom, ako zaobchádzať s odpadom, bola obeťou školskej šikany. Začali ju prezývať Trash Girl. Dievčina však tento nemiestny žartík otočila vo svoj prospech. Založila si stránku na sociálnej sieti s názvom Team Trash Girl, kde povzbudzuje ostatných, aby jej poslali svoje príspevky vo forme fotografií či vlastných príbehov, ako pristupujú k odpadu.

„Chcela som nájsť účinný spôsob vzájomnej podpory a spoločného riešenia problémov planéty skôr, ako sa stanú neriešiteľnými,” povedala pre boredpanda.com.

View this post on Instagram

#Repost @edgar.hk • • • Meet 12-year-old Nadia Sparkes, who earned the name 'Trash Girl' from her bullies for picking up trash along the two-mile road from her school to home, filling up two recycle bins of trash in the few months that she has been on this lonely journey to make our planet cleaner. But if anything, Nadia only became more determined to clean up her community: "I’m doing something to protect the world they also live in. It’s everyone’s job. We are all responsible for keeping this world safe, instead of believing that it’s always someone else’s job." She even went on to open the Facebook group called Team Trash Girl to encourage everyone to pick at least three pieces of litter every day, to make the world a better place. Whether you're going to join Team Trash Girl or start a green revolution on your own, picking up trash along the way every day is an act that requires little effort but the impact of which goes a long way! To quote Nadia, one of our biggest problems is that we believe environmental conservation is someone else's job. #zerowaste #bulk #bulkpurchase #byoc #ecofriendly #greenrevolution #organic #edgarhk #k11 #newtownplaza #unpackaged #zerowasteliving #plasticfree #TeamTrashGirl

A post shared by Nadia Sparkes (@teamtrashgirl) on

„Dnes sa pokúste zdvihnúť zo zeme tri kusy ľubovoľného odpadu. Ukážte nám, čo ste našli,” vyzýva prostredníctvom sociálnej siete. Netrvalo dlho a Nadia sa stala veľvyslankyňou pre charitatívne organizácie, získala medzinárodné uznanie a niekoľko ocenení. Aby toho nebolo málo, vo voľnom čase sa venuje aj umeniu, v miestnom denníku vydáva svoje vlastné karikatúry.

Tínedžerka napokon prestúpila na inú strednú školu Reepham High, kde narazila na perfektného učiteľa Matta Willera. Prvý raz sa s ním stretla, keď boli obaja nominovaní na cenu eko hrdinu. Willer v tejto súvislosti uviedol: „Počul som o úžasnej práci, ktorú robila a aj o tom, ako bola šikanovaná. Po dlhšom rozhovore som jej navrhol, či by sa neprišla pozrieť na Reepham High.”

Zároveň dodal, že Nadia bola obrovským prínosom aj pre samotný projekt. „Všetci dobrovoľníci sa tešia na spoluprácu s ňou, keďže je výborným príkladom rešpektovania životného prostredia a života bez zbytočných plastov.”

Planéta na prvom mieste

Predchádzajúca škola, kde Nadia predtým študovala, Hellesdon High, uviedla, že bezpečnosť a vhodné životné prostredie sú pre študentov mimoriadne dôležité. „Podporujeme vysoké morálne štandardy, kultúru sociálnej zodpovednosti a bezpečné prostredie na učenie. Všetci študenti sú rešpektovaní a ich individualita je oceňovaná,” povedal riaditeľ školy Tom Rolfe.

Paula Sparksová, mama Nadie, povedala, že jej dcéra nebola podporovaná v Hellesdon High. „Zamestnanci neboli na jej strane, aby jej pomohli a podporili ju. Cítili sme, že zostať tam by nebolo správne.”

Nadia pokračuje vo svojom úsilí očistiť svet od zbytočného odpadu pod menom Trash Girl, ktoré jej bolo pôvodne vytvorené na vysmievanie sa, teraz je však jej značkou odzrkadľujúcou šikovnosť a angažovanosť. Nikto ju totiž nepozná pod iným menom ako týmto. Fanúšikovia jej pravidelne posielajú vlastné fotky odpadu, z ktorých výber si môžete pozrieť nižšie. 

https://www.instagram.com/p/BhpaG30Bnyd/

https://www.instagram.com/p/BjS_uHtjKwe/

Zdroj: boredpanda.com, instagram.com/creativenation, instagram.com/teamtrashgirl, facebook.com/Team Trash Girl

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií