fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najhľadanejší bojovník ISIS v Európe je zatknutý: Ide o britského rappera

Agentúra Reuters v stredu informovala o zatknutí jedného z najhľadanejších bojovníkov Islamského štátu v Európe. Dolapila ho španielska polícia v meste Almería. Údajne išlo o Egypťana, ktorý bojoval v radoch ISIS v Sýrii a Iraku.

Máte tip? napíšte nám mailom

V utorok španielska polícia v meste Almería na juhu krajiny zatkla jedného z najhľadanejších bojovníkov militantnej teroristickej organizácie Islamský štát v Európe. Ide o bývalého britského rappera, ktorý začal uznávať hodnoty extrémistického islamského štátu, Abdel-Majeeda Abdel Baryho. Jeho totožnosť potvrdili britské i ostatné zdroje niekoľko hodín po jeho zatknutí. Bojovník ISIS Bary je synom známeho teroristu.

Bojovník ISIS sa ukrýval v byte

Pôvodne z Maida Vale v Londýne je bojovník ISIS Bary britsko-egyptským občanom, no kvôli prepojeniu na teroristickú skupinu prišiel o britské občianstvo. Kedysi bol známou osobnosťou ISIS, v posledných rokoch o ňom však nebolo počuť. Neoverený zdroj prezradil, že ho španielska polícia zatkla krátko po vstupe do Španielska z Alžírska, informácia ale nie je potvrdená.

Bojovník ISIS Bary sa údajne ukrýval v byte spolu s ďalšími dvoma osobami. „Zadržaný muž strávil niekoľko rokov v sýrsko-irackej oblasti a vykazuje špecifické charakteristické črty, ako napríklad extrémne násilný kriminálny profil, ktorý upútal pozornosť polície a spravodajských služieb v Európe,“ uviedlo španielske ministerstvo v utorok večer.

Podľa agentúry TASR prišla trojica podozrivých na juh Španielska cez severnú Afriku a počas obdobia obmedzení prijatých pre pandémiu koronavírusu sa správala nenápadne. Z bytu vraj vychádzali jednotlivo a nosili ochranné masky.

Prečítajte si tiež:
Rybár chytil podivnú šťuku. Nemohol uveriť tomu, čo mala táto šťuka vo svojom tele
Najhľadanejší bojovník ISIS v Európe je zatknutý: Ide o britského rappera
zdroj: SWNS

V Londýne bol rapperom

29-ročný bojovník ISIS Bary je synom Adela Abdela Baryho, ktorý bol odsúdený za bombové útoky na americké veľvyslanectvo v Keni a Tanzánii. Pri tomto vyčíňaní umrelo 213 osôb. Mladší Abdel Bary sa svojou náklonnosťou k ISIS-u v roku 2013 až 2015 verejne chválil. V tom čase na sociálnych sieťach často publikoval výhražné statusy voči západu.

Neskôr sa ale odmlčal a mnohí sa domnievali, že zahynul pri rozpade takzvanej Kalifátskej skupiny v roku 2015. Správy o Barym nemala ani turecká polícia, s ktorou spolupracovali britskí predstavitelia polície. Turecké úrady špekulovali o tom, či nevyužil vtedy veľmi populárnu migračnú cestu na pašovanie ľudí do Európy cez Grécko. Bojovník ISIS počas svojej krátkej rapperskej kariéry v Londýne pôsobil pod menom Lyricist Jinn a L Jinny. Vystupoval v skupine zvanej Black Triangle.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR The Guardian

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií