fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

FOTO Najkrajšie knižnice sveta: TIETO miesta vyrazia dych nielen milovníkom kníh!

Máte tip? napíšte nám mailom

Knižné poklady sveta, pokojná atmosféra a tisícky informácii ukrytých v policiach. A to všetko zachované v nádherných priestoroch, ktoré si zamilujete. Odhaľte s nami najkrajšie knižnice sveta, ktoré učarujú každému. A nemusí to byť ani milovník kníh.

Trinity College Library, Írsko

Najkrajšie knižnice sveta - klocher.sk
Zdroj: Instagram

Nádherná dvojposchodová knižnica, nesie titul najväčšej knižnice v Írsku. Putuje sem kópia každej jednej knihy, ktorá je publikovaná vo Veľkej Británii. Knihy tu zároveň získavajú ochranu autorských práv. Jedným z najvzácnejších titulov, ktoré knižnica skrýva, je známy rukopis Book of Kells. Túto knihu napísali keltskí mnísi okolo roku 800. Knižnica sa nachádza v Dubline.

Shiba Ryotaro Museum, Japonsko

Najkrajšia knižnica
Zdroj: @enriquemartinmoreno

Táto knižnica je zároveň aj múzeum. Pomenovovaná je po Shiba Ryotarovi, ktorý bol významným japonským autorom po druhej svetovej vojne. Obsahuje 20 000 kníh, ktoré sú celoživotnou kolekciou tohto známeho japonského novelistu. Múzeum sa nachádza v Osake.

Národná knižnica, Francúzsko

Najkrajšie knižnice sveta - klocher.sk
Zdroj: Instagram @classicist_org

Francúzska národná knižnica má svoje knižné poklady uložené vo viacerých budovách. Na začiatku roka 2010 zakúpila táto najkrajšia knižnica memoáre známeho talianskeho zvodcu Giacoma Casanovu, o ktorých sa dlho hovorilo, že sú zničené. Za zväzok s názvom Histoire de ma Vie (Príbeh môjho života) zaplatila knižnica 7 miliónov eur.

Knižnica Real Gabinete Portugues De Leitura, Brazília

Najvzácnejšie zbierky portugalských knižných diel nájdete práve na tomto mieste. Knižnica bola postavená koncom 19. storočia. Knihy vypĺňajú takmer každý centimeter plochy stien tejto najkrajšej knižnice v Brazílii.

View this post on Instagram

Inspiração para o feriado: uma infinidade de livros incríveis, raros e históricos do Real Gabinete Português de Leitura, no Rio de Janeiro, a quarta biblioteca mais bonita do mundo. O Real Gabinete (1887) tem sua fachada inspirada no monumental Mosteiro dos Jerônimos, em Lisboa e foi feito com pedras trazidas de navio de Portugal para o Rio. O prédio foi aberto à visitação pública em 1900, e era comum encontrar visitantes ilustres como Machado de Assis, Olavo Bilac e João do Rio percorrendo suas prateleiras atrás de volumes ou livros raros. A biblioteca tem mais de 350 mil livros estrangeiros e nacionais e uma enorme coleção de pinturas. Lá está a primeira edição de Os Lusíadas, de Camões (publicado em 1572), livros portugueses do século XVI e manuscritos importantes como Tu, Só Tu, Puro Amor, de Machado de Assis. O Gabinete Real abre de segunda a sexta-feira, das 9h às 18hs e a visita e a consulta ao acervo pode ser feita por “qualquer um do povo”. #mundotop #riodejaneiro #biblioteca #feriado #realgabineteportuguesdeleitura ##realgabinete #rio #amorio #amoler #viagem #triplovers #ilovetotravel #outromundo #livri #leitura #machadodeassis

A post shared by REVISTA TOP DESTINOS (@topdestinos) on

Strahovská knihovna, Strahovský klášter, Česká republika

Najkrajšie knižnice sveta Česká republika
Zdroj: Instagram @olgaqueralt

Medzi najkrajšie knižnice sveta môžeme zaradiť aj knižnicu, ktorú nájdeme v Prahe, v Českej republike. Strahovská knihovna pozostáva z dvoch sál: filozofická a teologická. Pôvod tejto knižnice siaha až do obdobia renesancie a ukrýva takmer 200 000 kníh.

Rakúska národná knižnica

Najkrajšie knižnice sveta Rakúsko
Zdroj: Instagram @intrinseca

Unikát barokovej éry, aj tak by sme mohli nazvať Rakúsku Národnú knižnicu, ktorú môžete navštíviť v neďalekom viedenskom Hoffburgu. Najdete v nej viac ako 3,8 milióna kníh.

Mafra National Palace Library, Portugalsko

Jedna z najkrajších knižníc sveta sa nachádza v Portugalsku. Obsahuje viac ako 35 tisíc zväzkov, ktorých história siaha až do 14. storočia. Nájdeme tu aj cenné bibliografické klenoty ako napríklad prvotlač. Priestory tejto knižnice bolo využité aj vo filmovej sérii Guliverove cesty z roku 1996.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií