fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na plánovanie letnej dovolenky ešte nie je neskoro. Prinášame vám zoznam 15 najkrajších pláží Európy

Máte tip? napíšte nám mailom

Rozprestrieť si uterák na jemný horúci piesok, naniesť opaľovací krém, užívať si slnko a nádhernú farbu mora…

Aj vy už máte maximálne letnú náladu a už len čakáte, kým vám zamestnávateľ potvrdí tie dlho očakávané dni voľna? Ak ste sa ešte stále nerozhodli, kam sa vyberiete, prinášam vám inšpiráciu – 15 najkrajších pláží na našom kontinente. Za krásou a luxusom netreba cestovať až na koniec sveta.

European Best Destinations (EBD), bruselská organizácia na podporu cestovného ruchu, každoročne vyhlasuje ankety o naj destinácie, pláže či mestá v Európe. Tento rok sa jednotkou stala pláž v najjužnejšom portugalskom regióne Algarve.

1. Carvoeiro, Algarve, Portugalsko

Zdroj: europeanbestdestinations.com

Carvoeiro bolo pôvodne malou rybárskou dedinou, no v dôsledku vzrastajúceho záujmu zo strany turistov sa mení na obľúbené letovisko.  Je zoskupením niekoľkých vilových štvrtí, medzi ktorými sa rozprestierajú komfortné hotelové komplexy a prímorská vegetácia. Najväčšia pláž, stiesnená medzi strmými útesmi a poskytujúca skrytý priestor pre nerušený odpočinok, je Praia de Carvoeiro. More je nádherné, voda nie je príliš horúca ani príliš studená, vlny môžu byť silné alebo, naopak, dostatočne pekné na prechádzanie a objavovanie zátok.

2. Ostrov Marathonisi (Korytnačí ostrov), Zakynthos, Grécko

Zdroj: cavogrosso.gr

Tento ostrovček, ležiaci na juhovýchode ostrova Zakynthos a plávajúci uprostred zálivu Laganas, vyzerá ako korytnačka uprostred oceánu, preto sa nazýva aj Korytnačí ostrov. Je to skutočne malý raj na zemi, jedinečné, exkluzívne miesto, chránené pred davmi. Dostať sa na pláž Marathonisi z prístavu Laganas alebo Agios Sostis trvá len 10 minút.

3. Pelješac, Chorvátsko

Zdroj: total-croatia-news.com

EBD označuje Chorvátsko za jednu z najkrajších krajín s niektorými najkrajšími plážami na svete. Určite treba vidieť aj druhý najväčší chorvátsky polostrov Pelješac, kde sa z Dubrovnika dostanete autom už za hodinu.

4. Pláž Elafonisi, Kréta, Grécko

Zdroj: invia.sk

Vychutnajte si pláž Elafonissi na západe Kréty, vzdialenú hodinu a pol autom od medzinárodného letiska Chania. Teplé vody tejto lagúny sú obklopené ružovým pieskom, ktorý robí tejto pláži povesť jedinečnej destinácie na svete. Ružovú farbu piesku na takýchto plážach dodávajú minerálne zvyšky mikroskopických živočíchov – dierkavcov (foraminifera). Po celom svete je takýchto pláží len niekoľko desiatok a len máloktorá má krásny jemný ružový piesok, ako je ten na ostrove Elafonissi.

5. Ostrov Cameo, Grécko

Zdroj: europeanbestdestinations.com/Samuel Borges Photography

Jeden z najkrajších a najmenších ostrovov v Grécku. Cameo je súkromný ostrov, na ktorý sa dá dostať cez dlhý a krásny drevený most spojený s prístavom Agios Sostis na ostrove Zakynthos (iba 55 minút lietadlom z letiska v Aténach).

Prečítajte si tiež:
Meghan určuje kráľovsky trend. Princ Charles započal módnu spoluprácu

6. Atrani, Taliansko

Zdroj: reny.sk

Atrani je jedno z najkrajších miest v regióne Kampánia, v juhozápadnom Taliansku, neďaleko Neapola. Známe sú aj blízke mestá Positano a Amalfi. Malá dedinka Atrani je v Taliansku známa a považovaná za jednu z najkrajších v krajine. Zážitkom je večerné plávanie v čistých modrých vlnách, kedy odchádzajú rybári na svojich malých člnoch na rybolov, sledujúc v diaľke ich svetlá.

7. Pláž Sakarun, Chorvátsko

Zdroj: welcome-to-croatia.com

Pláž Sakarun sa nachádza na severe siedmeho najväčšieho chorvátskeho ostrova Dugi Otok. Pláž je krásna a piesočnatá s neuveriteľnou panorámou a krištáľovo čistou vodou. Je len niekoľko hodín trajektom zo Zadaru. Objednajte si letenku na letisko Zadar, v požičovni si požičajte auto, zakúpte si lístky na trajekt v Zadare a vydajte sa objaviť túto vznešenú pláž a krásny ostrov. Južne od ostrova je Prírodný park Telašćica, ktorý je svetoznámy pre terapeutické vlastnosti svojich vôd; jazero Mir je jedným z vzácnych soľných jazier v Európe.

8. Pláž Fuseta, Portugalsko

Zdroj: portugaltravel.org/Silke Eilders

Ak ste už boli v Lisabone, prechádzali sa uličkami mestečka Porto či ste navštívili Azorské ostrovy, neznamená to, že ste videli všetko, čo Portugalsko ponúka. Portugalsko je krajina s tisíckami nádherných scenérií. Kúpte si letenku do mesta Faro, pobehajte okrem Fara napríklad aj mestečko Olhão, choďte do prístavov, zakúpte si trajekt, prenajmite si bicykel a vyrazte do oblasti Fuseta v regióne Algarve s jemnými pieskovými plážami, tyrkysovými vodami, tichou a sladkou scenériou.

9. Calella de Palafrugell, Španielsko

Zdroj: spain-holiday.com

Nachádza sa v provincii Girona v Katalánsku, asi hodinu jazdy od letiska v Barcelone. Calella de Palafrugell je krásna rybárska dedina, ktorá si zachováva svoje čaro už oddávna. Ponúka autentickosť, pokoj a zmenu scenérie. Nájdete tu veľké množstvo všetkých tipov apartmánov, chát a podobných ubytovaní, nachádzajúcich sa v oblasti tohto mesta.

10. Saint-Malo, Francúzsko

Zdroj: europeanbestdestinations.com/Antoine2K

Francúzsko, to nie je len Paríž či Provensálsko. Saint Malo je francúzske prístavné mesto v Lamanšskom prielive medzi Bretónskom a Normandiou. Toto mesto starých korzárov je nevyhnutnou destináciou pre milovníkov histórie, gotickej architektúry a autentickosti. V Saint Malo sú tri výnimočné pláže: Veľká pláž (Grande Plage) rozprestierajúca sa na 3 kilometroch, pláž Minihic a Pláž móla (Plage du Môle) s nádherným výhľadom na zátoku Saint-Malo.

Prečítajte si tiež:
Američanka sa na olympiáde rozhodla reprezentovať Maďarsko. Keď uvidíš jej freestyle na lyžiach, odpadneš

11. Pláže Pizzomunno, Vieste, Taliansko

borghimagazine.it

Taliansko je známe mestami ako Rím, Miláno, Florencia, kilometrami pobrežia, romantickými dedinami ako Positano alebo Portofino. Noto nie je ani zďaleka všetko. Vieste je očarujúce mesto nachádzajúce sa na juhu Talianska. Najväčšou silou tohto mesta, ktoré patrí medzi najlepšie skryté drahokamy v Európe, je určite krása jeho pláží. Pláž Pizzomunno je veľká pláž s jemným pieskom a bielymi skalami.

12. Saint-Ives, Cornwall, Anglicko

Zdroj: intocornwall.com

Ak si myslíte, že najkrajšie pláže na svete môžu byť iba v tropických rajoch, mýlite sa. Cornwall je nevyčerpateľným zdrojom krásnych pláží a úchvatnej krajiny. Saint-Ives bol kedysi rybárskou dedinou, ktorá sa v priebehu rokov stala jedným z najdôležitejších prímorských letovísk v meste Cornwall. Miesto už bolo ocenené titulom najlepšieho rezortu Spojeného kráľovstva rôznymi médiami. Takže tento výber nie je prekvapením; pláž je jednou z najkrajších v Európe.

13. Pláž Sarakiniko, Milos, Grécko

Zdroj: wrenee.com

Najznámejšia a jedna z najzaujímavejších pláží ostrova Milos. Pláž Sarakiniko je ukrytá vo „fjordoch“ v bielych útesoch. Príďte si vychutnať teplé a kryštalické vody. Ideálny čas na prechádzky po týchto útesoch sú skoro ráno, kým pláž nie je preplnená davmi.

14. Pláž Xi, Kefalónia, Grécko

Zdroj: deviantart.com/verulka

Pláž Xi je jedným z mnohých zázrakov ostrova Kefalónia. Je to najväčší ostrov v Iónskom mori a šiesty najväčší ostrov patriaci Grécku, pravdepodobne jeden z najkrajších. Útesy, ktoré padajú priamo do vody, rozdeľujú pláž na niekoľko samostatných častí. Stačí si zájsť niekoľko stoviek metrov od centrálnej časti a máte pre seba ľudoprázdnu časť pláže chránenú okolitými útesmi. Ílovité útesy však nie sú veľmi pevné, odpadávajú z nich veľké kusy, neodporúčame preto ležať priamo pod nimi. Piesok na pláži má nádhernú červenú farbu a nachádza sa aj pod vodou v mori. Tu sa pôsobením vĺn preskupuje a mení výšku vodnej hladiny. Môže sa vám stať, že miesto, kde ste mali jeden deň vodu po pás prejdete druhý deň takmer suchou nohou.

15. Castlecove, Írsko

Zdroj: europeanbestdestinations.com/Michael Thaler

Aj Írsko má v lete čo ponúknuť. Castlecove Beach je určite jedna z najkrajších pláží “Ring of Kerry” – je to turistický okruh, ktorý prechádza okolo polostrova Iveragh na juhu Írska. Castlecove je krásna piesočnatá pláž s úchvatným výhľadom, úžasnou tyrkysovou farbou vody a bielym pieskom.

Zdroj: EuropeanBestDestinations.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií