Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Učiteľ zo vzdialenej africkej dediny získal ocenenie Najlepší učiteľ sveta. Okrem tohto titulu dostane i milión dolárov

Prácu učiteľov mnoho ľudí vníma skôr ako poslanie než prácu. Práve tí učitelia, ktorí svoju prácu vykonávajú s láskou, nadšením a sú inšpirujúci, dokážu svojich žiakov naučiť najviac.

Pokračovanie pod reklamou

Takýchto výnimočných pedagógov sa od roku 2015 rozhodla oceňovať charitatívna organizácia, ktorú založil podnikateľ Sunny Varkey.

Udelenie ceny Najlepší učiteľ na svete už pozná víťaza i za tento rok. Do súťaže prišlo viac než 10-tisíc prihlášok zo 179 krajín sveta. Do finále postúpili pedagógovia z Indie, Austrálie, USA, Kene, Holandska, Brazílie, Japonska, Argentíny, Veľkej Británie a Gruzínska. Víťazom sa však mohol stať iba jeden. Je ním kenský učiteľ a františkánsky brat Peter Tabichi.

Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

Peter Tabichi vyučuje svojich žiakov v malej africkej dedinke, kde väčšina obyvateľov nemá ani len základné potreby, no napriek tomu sa chcú vzdelávať. Miestnej škole chýba finančná podpora a aj to je dôvod, že tam Peter vyučuje ako jediný pedagóg. Nachádza sa tam iba jeden počítač, s ktorým si musí vystačiť 58 študentov.

Prečítajte si tiež:
Takto vyzerá nefalšovaná láska! Svetoznámy "drsňák" tvrdý ako skala kŕmi svoju dojčiacu manželku. Pri tom pohľade vám padne sánka!
Zdroj: BoredPanda

Najlepší učiteľ sveta sa okrem titulu môže pochváliť i finančnou odmenou vo výške jedného milióna dolárov, ktoré však nedostane vyplatené jednorazovo, ale po dobu desiatich rokov bude dostávať po 100 000 dolárov. Tie si však nemieni nechať iba pre seba. Rozhodol sa venovať rozvoju miestnej školy 80 % zo svojej finančnej výhry, aby škola mohla nakúpiť učebnice, potrebné vybavenie a školské uniformy. Skromný učiteľ si navyše nemyslí, že víťazstvo patrí iba jemu.

Pokračovanie pod reklamou

Toto víťazstvo mi nepatrí: dokazuje úspechy mladých myslí. Som tu len vďaka úspechom mojich študentov. Víťazstvo im dáva šancu. Znamená to, že pre nich neexistujú hranice,” tvrdí Tabichi.

peter tabichi
Zdroj: BoredPanda

Zo súkromnej školy k najchudobnejším deťom

Tabichiho učiteľská kariéra sa začala ešte pred siedmimi rokmi, keď vyučoval na súkromnej škole. Časom sa ale pridal k františkánom a rozhodol sa v tejto práci skončiť; začať vyučovať chudobné deti, aby im tým mohol aspoň nejako pomôcť.

Prečítajte si tiež:
Leto je stvorené na piknik v prírode: Viete, čo všetko si so sebou vziať?

V dedinskej škole sa okrem vyučovania študenti stretávajú i rôznych tvorivých či vedeckých kluboch, kde si upevňujú získané vedomosti a zároveň naberajú i nové skúsenosti a vedomosti.Vidieť, ako moji žiaci rastú vo vedomostiach, zručnostiach a dôvere, je pre mňa najväčšou radosťou z učenia! Keď sa stanú odolnými, tvorivými a produktívnymi v spoločnosti, budem oveľa spokojnejší, pretože môžem ovplyvniť ich osud, ktorý im razom môže priniesť nové a nové možnosti,” myslí si Najlepší učiteľ sveta.

Zdroj: theguardian.com

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií