Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Užite si slobodu: TOP 10 nudapláží na Slovensku, o ktorých (možno) neviete

Už to nie je iba o najlepších plavkách a oddychu. Viacerí nadšenci hľadajú na dovolenku špecifické lokality, ktoré ponúkajú okrem relaxu aj čosi navyše. Iba ležať a opaľovať sa ich totiž nebaví. Chcú sa pohybovať a kúpať tak, ako ich príroda stvorila a nikoho tým nepohoršovať. 

Pokračovanie pod reklamou

Vedeli ste, že nudistické pláže máme aj na Slovensku?

1. Zlaté piesky v Bratislave

Najdlhšia nudapláž v Bratislave sa nachádza na zadnej strane jazera Zlaté piesky. Dobrý prístup do vody a čistá voda robia nudapláž na Zlatých pieskoch v Bratislave populárnou. Miesto je však natoľko známe, že si súkromia veľa neužijete.

2. Rusovce

V peknom prostredí lužných lesov v bratislavskej časti Rusovce nájdete jednu z najobľúbenejších nudapláží na západnom Slovensku. Nudistom sa podarilo obsadiť atraktívny kúsok Rusovského jazera a malý ostrov, na ktorý nemusíte preplávať, ale stačí sa prebrodiť cca 10 metrov. Jazero má štrkopieskové dno a trávnaté pláže. Bratislavskými nudistami je využívané v letných mesiacoch naozaj v hojnom počte, počas horúcich letných dní je niekedy problém nájsť voľné miesto.

View this post on Instagram

#rusovce #lake #swim #afterwork

A post shared by Jakub (@jakub_duncko) on

3. Hlboké jazero v Senci

Štrkovisko pri Slnečných jazerách v Senci, známe ako Hlboké jazero, je miesto, kde nájdete nudapláž s názvom Guláška. Nachádza sa po ľavej strane, ak smerujete zo Senca do Kráľovej pri Senci – pred križovatkou s cestou smerujúcou do Nitry. Nevýhodou Gulášky sú pomerne strmé brehy, na ktorých sa horšie leží. Je tu iba jeden bufet a na toaletu sa chodí do poľa. 

https://www.instagram.com/p/By2vZ-LIGZc/

4. Harčáš pri Komárne

Naturistickú pláž nazývanú Harčáš nájdete približne 2,5 km východne od centra Komárna, za sútokom Dunaja a Váhu. Pláž je štrkovo-piesočná a tiahne sa do dĺžky asi 300 m. Rozdelená je na viac častí, pričom šírka závisí od výšky hladiny Dunaja.

5. Geča pri Košiciach

Asi 10 km od Košíc nájdete ďalšiu lokalitu vhodnú pre nudistov. Je ňou jazero Geča pri rovnomennej obci. Bývalé štrkovisko je však viac ako na kúpanie vhodné skôr na slnenie a relax. Lokalita je pritom pekná s dostatkom priestoru aj na kempovanie a takisto kúpanie v tichom prostredí. A ak vám počas plávania nebude prekážať pomyslenie na to, že sú pod vami napríklad aj kapre, potom toto miesto určite nezabudnite počas leta navštíviť. 

View this post on Instagram

#kednasdedozoberienaryby#Geča

A post shared by Lea (@lejca__) on

6. Šútovské jazero pri Martine

Obec Šútovo leží na úpätí Národného parku Malá Fatra, 20 km severovýchodne od Martina. Miesto pre naturistov je bývalým lomom na vzdialenejšom brehu prvého jazera a vyhľadávané je aj pre svoju westernovú atmosféru, ktorú pripomína svojou scenériou. Dostanete sa sem zo zastávky vlaku v Šútove, kde sa treba vybrať doprava smerom na Kraľovany.

https://www.instagram.com/p/B0Tf51LIrJa/

7. Ratnovská zátoka

V Ratnovskej zátoke v blízkosti obce Ratnovce, nájdete na brehoch vodnej nádrže Sĺňava ďalšie obľúbené miesto pre všetkých nudistov. Nudapláž s dlhou históriou (od 80. rokoch 20. storočia) je však skôr vhodná na relax a slnenie, ako na samotné kúpanie. Môže za to bahnité dno nádrže i fakt, že na Sĺňave v posledných rokoch vzniklo známe centrum vodných športov.

View this post on Instagram

#slnava #ratnovce

A post shared by Jana B.O. (@j.barci) on

8. Vodárenské jazero

Z množstva Štiavnických tajchov je u nudistov najobľúbenejšie Vodárenské jazero. Práve táto lokalita je totiž dobré známa návštevou ľudí, ktorí si počas relaxovania radi vyzlečú plavky. Oficiálne je síce miestna „pláž“ zmiešaná, no každý si pri tajchu vie nájsť svoje miesto, bez ohľadu na to, aký štýl oddychu preferuje.

https://www.instagram.com/p/nx8hc7Fzmv/?utm_source=ig_embed

9. Bukovec

Neďaleko Košíc pri obci Bukovec nájdete celkom dve vodné nádrže. Tá väčšia, medzi obcami Bukovec a Hýľov, slúži ako zásobáreň pitnej vody, a preto sa tu kúpať nemožno. Tá menšia však slúži ako zásoba vody pre US Steel Košice a rekreačné kúpanie je tu povolené. Nájdete tu aj označenú nudistickú pláž, ktorú využívajú najmä obyvatelia metropoly východu.

https://www.instagram.com/p/B0RMw9bo-u0/

10. Krásna

Nudapláž neďaleko Košíc je štrkovisko Krásna, ktoré nájdete v rovnomennej mestskej časti. Aj túto vodnú plochu využívajú najmä rybári, no ak vám to neprekáža, môžete sa vo vode na vlastnú zodpovednosť i okúpať. Pre nudistov je neoficiálne vyhradená južná časť nádrže.

https://www.instagram.com/p/B0MUiKLi0gt/

Pokračovanie pod reklamou

Hlavné pravidlá na nudapláži

Aj keď sa opaľovať, pohybovať a relaxovať hore bez celý deň javí ako super nápad, nezabúdajte na to, že aj na takejto pláži platia isté pravidlá. Portál cestovanie.sme.sk píše o týchto:

  • Uterák majte vždy po ruke. Možno to znie podivne, ale dôraz sa kladie na hygienu. Akonáhle si chcete sadnúť na stoličku, lehátko alebo lavičku, uterák splní svoje poslanie.
  • Žiadne zízanie a nevhodné pohľady. Nemusíte hanblivo odvracať zrak, ale rešpektujte pohodlie ostatných. V zásade sa očakáva správanie ako na bežných plážach s plavkami.
  • Fotoaparát je tabu. Odhalenie tela na nudapláži neznamená automaticky odhalenie celému svetu. Súkromie mimo nudapláže si pochopiteľne každý chráni. Nikdy by ste nemali fotografovať iných ľudí bez povolenia. Nepríjemné pocity môže spôsobiť aj samotné prenášanie fotoaparátu. Radšej ho nechajte doma alebo v taške.
  • Vôbec nie je tolerované zjavné sexuálne správanie. Nudapláž je o relaxe a uvoľnení s pocitom návratu alebo priblíženia sa k prírode. Jednoducho si užívať pocit voľnosti bez obmedzovania plavkami alebo iným oblečením.

https://www.instagram.com/p/BmiyUq0AFsi/?utm_source=ig_embed

Nudapláže vás nelákajú? Prečítajte si aj, ako môžete prežiť na Slovensku leto na maximum.

Zdroj: interez.sk, 1.pluska.sk, cestovanie.sme.sk

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií