fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najsilnejší muž všetkých čias, Louis Cyr: Čo všetko dokázal?

Goliáša, Samsona či Herkula považujeme za synonymum sily. Kde sú však hranice ľudskej sily a kto bol, či je, najsilnejším človekom planéty?

Máte tip? napíšte nám mailom

Svojich silákov má každá kultúra či mytológia. V najčítanejšej knihe sveta – v Biblii – sa tiež môžeme oboznámiť s príbehmi silákov, ktoré sú dodnes najpopulárnejšími a najzobrazovanejšími biblickými filmovými témami. Kto si však zaslúžil titul “najsilnejší muž”?

Najsilnejší muž, aký kedy žil?

Louis Cyr (vlastným menom Cyprien-Cyr Noé, 1863-1912) bol vraj najsilnejším mužom na svete! 

Tento muž z Kanadského Quebecu zdvíhal neuveriteľné váhy, z ktorých by sa nejednému človeku zatočila hlava! Cyr mal povesť absolútne nebojácneho muža. Keď pracoval v Montreale ako člen miestneho policajného oddelenia, narazil na pochôdzke na dvoch lupičov, ktorí sa bili s nožmi. Cyr vstúpil medzi nich, odzbrojil ich, spacifikoval a odniesol ich pod pazuchami priamo na stanicu. Keď sa o tom dopočul športový promotér Richard K. Fox, ktorý vzal Cyra pod svoje krídla, začal propagovať Cyra ako “najsilnejšieho muža na svete” a ponúkal odmenu 5 000 USD komukoľvek, kto by dokázal napodobniť ktorýkoľvek Cyrov kúsok. Cyr ich samozrejme všetkých porazil.

Raz o jeho ruky zapriahli 4 kone, no s Cyrom to ani nepohlo!

Kone museli bičovať, aby zo seba toho vydali viac, ale Cyr stále držal a nad koňmi napokon zvíťazil.

Najsilnejší muž všetkých čias

Na dobovej fotografii je vidieť, ako to prebiehalo, hoci tam Cyr pózuje zatiaľ iba s dvoma zvieratami. Ťažké ťažné valachy majú postroje, ako keby mali ťahať pluh. Na ich konci je veľké oko, ktoré má Cyr prevlečené cez zakliesnené paže.

Potom pohoniči popchli kone – a nič sa nestalo. K slovu sa dostali biče, aby kone primäli k väčšiemu úsiliu. Tie dreli, zaberali zo všetkých síl, ale Cyr držal a držal. Nakoniec nad nimi zvíťazil. Ustál to. Udržal štyri kone.

Prečítajte si tiež:
Kim Kardashian a Kanye West majú problémy: Navštevujú sexuológa

Okrem siláka bol Cyr aj zdatný v alkoholizme a v jedení taktiež nezaostával, zjedol asi toľko čo štyria dospelí muži.

Ako vyzeral po fyzickej stránke?

 • Váha: medzi 120-140 kg, keď končil kariéru siláka vraj okolo 200 kg!
 • Výška: medzi 175-180 cm
 • Obvod krku: 50,8 cm
 • Obvod bicepsu: 51,5 cm
 • Obvod predlaktia: 41,4 cm
 • Obvod zápästia: 20,8 cm
 • Obvod hrude v normálnom stave: 140,2 cm
 • Obvod hrude pri plnom nádychu: 152,4 cm
 • Obvod pásu: 120,4 cm
 • Boky: 122 cm
 • Obvod stehna: 72,5 cm
 • Obvod lýtka: 49 cm

Niektoré z jeho neuveriteľných výkonov:

 • predpaženie jednou rukou s váhou 58,5 kg,
 • zdvihnutie váhy 227 kg tromi prstami, neskôr 280 kg jedným prstom,l
 • nosenie 1 967 kg na chrbte (18 mužov na doske, číslo je dosť spochybňované nahor aj nadol),
 • jednou rukou dostal k ramenu závažie o váhe 447 kilogramov,
 • na lavici vytlačil činku s váhou 735 kilogramov, dokázal spraviť 36 opakovaní,
 • dokázal chytiť sud s betónom ťažký takmer 150 kíl, hodiť si ho jednou rukou na stehno, odtiaľ na plece a odkráčať s ním.

Všetky silové výkony dosiahol bez tréningu, vedeckých metód posilňovania, výživy, doplnkov a najrôznejších podporných prostriedkov.

Pravda, keď človek študuje všetko, čo na internete o Cyrovi existuje, čísla sa predsa len líšia. A tak sa nakoniec spolieha na údaje, ktoré uviedol jeho životopisec George Jowett v knihe vydanej pred siedmimi rokmi a už spomenutý Ben Weider, ktorý bol do roku 2006 prezidentom medzinárodného zväzu kulturistiky IFBB.

Najsilnejší muž všetkých čias

Matka bola vyhadzovačka v krčme

Malý Cyr sa narodil predurčený na to, aby bol silák. Bolo to v októbri 1863 a rodičia mu dali krstné meno Cyprien-Noé, pretože bol francúzsky Kanaďan. Louisom sa stane až v puberte, keď sa Cyrovci presťahujú za prácou na pár rokov do Ameriky a Američania jeho pôvodné meno nedokážu vysloviť ani napísať.

Prečítajte si tiež:
Jack má iba 10 rokov, no to, čo dokáže s make-upom, mu závidí nejedná žena. Líčenie mu totiž ide na profi úrovni

Je jasné, po kom bol – otec bol normálny muž, ale matka bola naozaj silná. Aj ona to zdedila po svojom otcovi. Bola veľmi vysoká a statná. Nielenže liezla po rebríku s vrecami múky, ale fungovala aj ako vyhadzovačka v krčme, ktorú viedol jej manžel. Pamätníci spomínali, že pre ňu nebolo problémom schytiť urasteného agresívneho chlapa, zdvihnúť ho zo zeme a prišpendliť ho za opasok na hák na stene „akoby to bol motýľ“.

Louisov brat Pierre sa stal boxerským šampiónom Kanady a hoci to bolo iba v strednej váhe, zdvihol chrbtom tonu. A Louisova dcéra Emiliana ako osemročná zdvihne 150 kíl. Pikantné je, že jej mama je šťúpla, nikdy nevážila viac než päťdesiat kilogramov a vedľa Louisa vyzerá ako myška.

Najsilnejší muž všetkých čias

Louis Cyr napokon zomrel prejedením sa

Zjedol bežne toľko, čo štyria muži spolu. Bežne sprášil dve-tri kilá hovädzích steakov. Po meraní si síl s činkou vraj najviac miloval súťaže jedákov. Jedlo a sedavý spôsob života (zdá sa to priam neuveriteľné, že Cyr veľmi netrénoval) pomaly začali ničiť jeho zdravie. Začal mať, aspoň podľa dobovej tlače, „srdcové problémy, astmu a zápaly obličiek“. V posledných dvanástich rokoch života údajne žije iba z mlieka.

Dnes už sú mnohé z jeho výkonov prekonané. Ale on ich dosiahol v podstate bez tréningu a vedeckých metód posilňovania a výživy, doplnkov a najrôznejších podporných prostriedkov. A tak niet divu, že má stále status “najsilnejší muž sveta”, aký kedy žil.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Lactualite HN History

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií