fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najstarší žijúci manželský pár na svete: Svoji sú už neuveriteľných 80 rokov! TOTO je recept ich dlhého a šťastného manželstva

Máte tip? napíšte nám mailom

Priemerná dĺžka života na svete je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) približne 72 rokov, niektoré krajiny však tento priemer značne prevyšujú. Medzi krajiny, v ktorých sa ľudia dožívajú najvyššieho veku, patria štáty západnej Európy (Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Švajčiarsko, Rakúsko a iné), škandinávske krajiny, Kórejská republika, Island či Nový Zéland. Najvyššie číslo, 84,2, prislúcha Japonsku.

Táto krajina sa okrem toho môže pochváliť aj tým, že má najstarší žijúci manželský pár na svete. Spolu majú neskutočných 208 rokov.

Zdroj: youtube.com/Daily Mail

108-ročný Masao Matsumoto a jeho 100-ročná manželka Miyako dostali certifikát Guinness World Records, ním sú uznaní ako najstarší žijúci manželia vďaka súčtu ich rokov. Zosobášili sa v roku 1937.

Ako sa im to podarilo?

„Som taká rada! Je to vďaka mojej trpezlivosti,“ povedala so smiechom Miyako počas toho, ako pózovala so svojím manželom Masaom a ďalšími členmi rodiny so zarámovaným certifikátom v sociálnom zariadení pre seniorov, v ktorom žijú. „Som taká šťastná, až mi to do očí vháňa slzy.“

Matsumotovcom sa nikdy nepodarilo mať riadnu svadbu, pretože Japonsko išlo do vojny a Masao bol do nej poslaný ako vojak. To im však nezabránilo mať veľkú rodinu – vrátane 25. pravnúčaťa, ktoré sa narodilo minulý mesiac.

Prečítajte si tiež:
Adidas versus Puma: príbeh dvoch bratov, ktorých rozhádal Hitler

„Vstúpili do poslednej kapitoly svojho života. Bolo pre nich cťou dostať toto ocenenie. Veľmi by som si priala, aby pokračovali v pokojnom živote,“ hovorí ich dcéra Hiromi.

Dokopy starší boli Nóri

I keď Miyako a Masao majú spolu úctyhodných 208 rokov, jeden nórsky pár ich prekonal. Prvenstvo patrí manželom Karlovi a Gurdren Dolvenovcom, ktorí mali v roku 2004 dokopy až 210 rokov, 1 mesiac a 34 dní, keď Gurdren zomrela.

Zdroje: https://www.reuters.com/article/us-japan-ageing-oldest-couple/secret-to-japan-couples-80-years-of-marriage-wifes-patience-idUSKCN1LK0XH, http://www.who.int/gho/mortality_burden_disease/life_tables/situation_trends/en/

Foto: https://www.youtube.com/watch?v=BwehCCNdYbc (screenshot)

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií