fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fascinujú vás záhady? Toto je top 5 záhad zo Slovenska

Strašidelné domy, záhadné zmiznutia a neuveriteľné príbehy nie sú len výplodom fantázie hollywoodskych hororov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak máš rád strašidelné príbehy, záhadné a tajomné miesta, staré legendy, si na správnom mieste. V tomto rebríčku sa pozrieme na záhady zo Slovenska, ktoré sú miestami doslova až desivé.

Top 5: Záhady zo Slovenska

Strašidelná záhada č. 1 Bermudský trojuholník v Tribeči

Záhady - Bermudský trojuholník v Tribeči

Pohorie Tribeč v Nitrianskom kraji je obľúbeným miestom turistov, rodín s deťmi aj hubárov. No toto miesto nie je len malebné. Jeho história je aj poriadne strašidelná. Podľa miestnej legendy sa tu nič netušiaci ľudia jednoducho strácajú bez stopy.

Prvý prípad v kronike je datovaný do roku 1932, kedy sa v tuhej zime a v hlbokom snehu počas pravidelnej pochôdzky po revíri stratil miestny 47-ročný horár Štefan Samšal. O rok neskôr sa lesnou cestou vydala na návštevu do Zlatna len 18-ročná Mária Šlajzerová z Mankoviec. Veľké pátranie neprinieslo žiadny výsledok.

Najzáhadnejší prípad zmiznutia sa v Tribeči udial v roku 1939. V závode v Baťovanoch (dnes Partizánske, pozn. red.) pracoval robotník menom Walter Fischer. V zime sa vydal na prechádzku na Čierny hrad. Odvtedy sa po ňom zľahla zem. Nešťastná manželka po mesiaci ohlásila prípad na políciu a začalo rozsiahle pátranie. Po roku aj pol Waltera Fischera objavili náhodou v horách pri Zlatých Moravciach. Bol v zúboženom stave, dezorientovaný a o svojom zmiznutí nikdy nič nikomu nepovedal. Na tele mal podivné popáleniny. Stratil pamäť a dožil v ústave pre duševne chorých v Žiline.

Legenda o zmiznutiach má aj ďalšie údajné obete. Napríklad v roku 2000 našli na ceste zo Skýcova, ktoré spája dedinu s Klátovou Novou Vsou, opustený luxusný automobil BMW. Auto bolo odomknuté so zapnutým autorádiom a na sedadle spolujazdca boli osobné doklady na meno Ján Šala a milión korún v rôznej mene.

Najnovší prípad zmiznutia v Nitre je z roku 2014, keď tu priamo v meste za veľmi zvláštnych okolností zmizla študentka Univerzity Konštantína Filozofa, Ľudmila Klementová. Jej posledné kroky smerovali práve smerom na Zobor. Podľa viacerých zdrojov je celá táto legenda vymyslená, ale ani autor knihy Trhlina, Jozef Karika, ktorý tieto zmiznutia spracoval, nevyvracia pravdivý podklad týchto hrôzostrašných správ. Pravda o desivých a tajuplných zmiznutiach ľudí je teda niekde tam, v malebných kopčekoch v okolí Nitry.

Strašidelná záhada č. 2 Strašidelný dom v Kriváni

Záhady - Strašidelný dom v Kriváni

Skutočný prípad hrôzostrašného strašenia alebo len dokonalá mestská legenda? Aj ďalšie tajuplné miesto Slovenska prináša hororový príbeh. Zvesti o udalostiach v opustenom dome v Kriváni rokmi zľudoveli.

Údajný strašidelný dom sa nachádza na odbočke z Kriváňa do Hriňovej osamotený medzi lúkami a poľami. Mnoho svedkov tvrdí, že v dome sa hlavne po zotmení dejú nevysvetliteľné veci a straší tam. Aj miestni tvrdia, že v dome lomozia duchovia, trieskajú dverami a oknami. Odvážlivci, ktorí do domu vošli, z neho rýchlo zo strachom utekali. Istý muž skončil po svojom záhadnom nočnom zážitku v tomto dome celý dobitý a vydesený.

Prečítajte si tiež:
Keď sa chce, všetko sa dá! Dôkazom toho je aj horolezec, ktorý po ťažkom úraze skončil na vozíčku, no ani to ho neodradilo od lezenia

Paranormálne javy sa v dome majú odohrávať preto, že pôvodní majitelia použili na stavbu domu materiál z neďalekého cintorína. Čoskoro sa v dome začali odohrávať čudné udalosti a majitelia zo stavby doslova utiekli a nedokončený dom nechali napospas svojmu osudu.

Mnohí chceli pozemok odkúpiť a dom dostavať, no nikto sa napokon v dome neodvážil dlhšie bývať. V obci Kriváň však tejto záhade neveria a tvrdenia o strašení pokladajú len za dômyselné báchorky. Vymyslel ich sám pôvodný majiteľ, ktorý chcel odradiť prípadných kupcov práve príbehom o strašidelnom dome. Ďalší domáci tvrdia, že v dome po nociach „strašili“ zamilovaní mladí ľudia.

Strašidelná záhada č. 3 Horiace zásuvky v Palárikove

Záhady - Horiace zásuvky v Palárikove

Začiatkom roka 2008 sa začali diať záhadné udalosti v jednom byte v panelovom dome na Mládežníckej ulici v meste Palárikovo. Manželia Hlozákovci 6. januára 2008 zistili, že im pravidelne samovoľne vypadáva hlavný istič. Istič bol následne trikrát vymenený. 16. januára prebehla revízia elektrickej inštalácie novej bytovky. Meraním sa nepreukázali žiadne závažné nedostatky. Následne odštartovali hrozivé úkazy.

Zo zásuviek spontánne šľahali niekoľkocentimetrové plamene. Pôvodne si všetci mysleli, že ide o nezvyčajný skrat. Hrôzostrašný výjav sa ale opakoval aj za prítomnosti hasičov a technikov pri vypnutom prúde. Udalosti zaznamenali aj reportéri z TV JOJ. Plameň vychádzal zo zásuviek bez akejkoľvek príčiny a celkom ľubovoľne. Čoskoro sa začalo špekulovať o tzv. poltergeistovi, zlom duchovi, ktorý sa prejavuje rozbíjaním tanierov, hádzaním nábytku, nevysvetliteľnými zvukmi a požiarmi.

21. januára začali v kuchyni horieť varešky, ktoré boli od zásuvky vzdialené asi na 20 centimetrov. V ďalších dňoch požiare pokračovali a horieť začali aj váľandy vzdialené od zásuvky 50 centimetrov. Bolo vylúčené, že požiare vznikajú zvnútra elektrických rozvodov, keďže pri dôkladnom preskúmaní boli vnútra zásuviek čisté bez akýchkoľvek náznakov zadymenia, sadzí a zvýšenej teploty.

Ku koncu januára horeli aj za prítomnosti reportérov a hasičov kryty zásuviek a aj posteľ vzdialená 1 meter od zásuvky. Prípad nebol dodnes racionálne vysvetlený a nebol podaný nijaký záver záhadného elektrického fenoménu.

Strašidelná záhada č. 4 Tajomstvo sarkofágu grófa Pálffiho

Legendárna záhada dodnes sprevádza aj najznámejší slovenský zámok v Bojniciach. V roku 1911 boli do monumentálneho mramorového sarkofágu v spoločnej hrobke na zámku uložené telesné pozostatky grófa Jána Pálffiho, ktorý zomrel o tri roky skôr a významným spôsobom sa zaslúžil o rekonštrukciu celého zámockého komplexu a sprístupnenie areálu širokej verejnosti.

V osemdesiatych rokoch minulého storočia zaznamenali pracovníci múzea v hrobke prazvláštny jav. Zo zadnej strany sarkofágu si všimli drobné množstvo vytekajúcej čiernej tekutiny. Množstvo záhadnej látky postupne narastalo a stalo sa jasne viditeľným aj pre návštevníkov, ktorí sa o túto záhadu začali logicky veľmi zaujímať.

Prečítajte si tiež:
Prvý Slovenský štát zanechal krvavé stopy v našej histórii. Na Tisovom hrobe sa objavili veľavravné odkazy...

V roku 1991 dali hrobku z bezpečnostných dôvodov uzavrieť. V deväťdesiatych rokoch toto tajomstvo nadobudlo zázračnejší rozmer. Po celej republike sa rozšírilo, že vytekajúca tekutina má mysterióznu príčinu. Záhada dostala od novinárov názov „Slzy grófa Pálffiho“. Grófa malo tesne pred smrťou veľmi trápiť, že sa nesplní jeho posledná vôľa a majetok zámku bude rozpredaný štátom. Aj po jeho smrti sa jeho duša údajne nedokázala vysporiadať s katastrofálnym požiarom zámku z roku 1950 a odcudzením legendárneho Bojnického oltáru. Ten sa na zámok vrátil až v roku 1995 a zhodou okolností v tom čase prestala vytekať zo sarkofágu aj zvláštna tekutina.

Vysvetlenie záhady bolo však omnoho racionálnejšie. Po nákladnom vedeckom a kamerovom prieskume vnútra sarkofágu bolo preukázané, že cínová rakva s Pálffim sa rokmi zosunula z podstavca a narazila do zadnej steny sarkófágu. Pri páde praskla a tekuté zvyšky telesných pozostatkov grófa s konzervačnou látkou začali vytekať von.

Strašidelná záhada č. 5 Strašenie v kaštieli v Brunovciach

Asi najrozsiahlejší prípad poltergeista na Slovensku bol zaznamenaný koncom 19. storočia v kaštieli v Brunovciach. Podivuhodné javy sa odohrali pred viac než 50 svedkami z kaštieľa aj okolia. V záhradníkovom dome padali sami od seba stoličky na zem. Aj po tom, čo ľudia zaistili okná a dvere proti prievanu, stoličky padali a to aj vo vedľajšej izbe. O chvíľu neskôr sa v kuchyni s veľkým hrmotom zrútil kredenc. Udalosť vydesila ako záhradníka Cibíka tak aj správcu Ing. Witwara. Pán Witwar skúsil vyzvať neznámu silu, aby kredenc vrátila na pôvodné miesto. V tom momente spadli z políc detské hračky a zrútili sa aj pokrievky z hrncov a zo steny.

Aj potom, čo sa do sídla prichádzali pozerať mnohí zvedavci, tajomné sily pokračovali a hrmot akoby nasledoval príkazy svedkov. Veci padali postupne, akoby ich niekto zhadzoval. Mnohí prítomní povedačkám neverili, no zrejme sa presvedčili po tom, čo jedného muža trafila kefa do hlavy. Ďalšieho udrela letiaca metla, ktorá pred útokom stála nehybne v rohu miestnosti. V miestnostiach lietali aj polená a tehly, ktoré vrážali do ľudí, ktorí záhadným javom neverili. Zo stola sa do vzduchu vzniesol aj jeden pohár, pričom ostatné zostali uložené na podnose.

Mysteriózny úkaz trval v kaštieli iba jeden deň a nikdy potom sa nezopakoval. V susednom byte v kaštieli sa počas vyčíňania údajného poltergeista nič mysteriózne neodohralo.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj elektroklinika.sk region.nmnv.sk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií