fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najväčšia skládka odpadu v Číne mala vydržať ešte 25 rokov, je plná

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudí je na svete čoraz viac a tvoria aj viac odpadu. Dalo by sa povedať, že sa pomaly schyľuje k ekologickej katastrofe? Negatívnym príkladom môže byť najväčšia skládka odpadu v Číne, ktorá je plná napriek tomu, že mala slúžiť ešte takmer 25 rokov.

Najväčšia skládka odpadu v Číne a tony odpadu

Môže to znieť neuveriteľne, ale na skládke v meste Si-an končí denne desaťtisíc ton odpadu. Najväčšia skládka odpadu v Číne bola vybudovaná v 1994 a fungovať mala až do roku 2044. Takmer plná je však už teraz  a vystáva otázka, kde sa stala chyba, keď sa už zaplnila. Ak by ste si ju chceli predstaviť, tak veľká je asi ako sto futbalových štadiónov. Namiesto plánovaných 2500 ton odpadu denne sa sem vyviezlo desaťtisíc ton odpadkov, s čím sa pôvodne nerátalo.

Rátajú so spaľovňami odpadov

Najväčšia skládka odpadu v Číne slúži asi ôsmim miliónom obyvateľov. Nebolo to tak dávno, čo sa mesto Si-an spoliehalo v súvislosti s likvidáciou domáceho odpadu iba na skládku. Produkovali čoraz viac odpadu a začalo to byť neúnosné. V dôsledku toho bola otvorená nová spaľovňa, ktorá dokáže spracovať 12 750 ton odpadu denne. Okrem nej by mali do jedného roka vzniknúť ďalšie štyri, aby si dokázali s odpadom poradiť trochu lepšie. Spaľovne sú jedným z krokov národného plánu na zníženie počtu skládok a cieľom je tiež používať iné metódy zneškodnenia odpadu.

Prečítajte si tiež:
Hrozí, že prídeme o svetový skvost! Prísť môžeme o tento unikát

Čína vedie vojnu proti odpadu

Plná skládka v Číne nie je jediným problémom, aj keď je naozaj viditeľným. Dlhé roky sa sem vyvážal plastový odpad z mnohých, aj európskych krajín. Rozhodnutie Číny o zákaze dovozu plastového odpadu z ostatných kúskov sveta spôsobil nemalé problémy. Ostatné krajiny si totiž museli premyslieť, koľko budú recyklovať a ako budú recyklované plasty znovu používať. Dôležité je tiež uvedomiť si, že plasty sa veľmi ťažko recyklujú a možno sa bude musieť hľadať alternatíva. Čína sa rozhodla veľmi intenzívne bojovať s množstvom odpadu a skúsiť sa z neho doslova vyhrabať.

Najväčšia skládka odpadu v Číne mala vydržať ešte 25 rokov. Je takmer plná
odpady-portal.sk

Prečítajte si tiež:

70-ročná babička očistila v roku 2018 až 52 pláží od odpadu. Inšpiroval ju dokumentárny film o znečistení planéty plastami

Zdroj: svet.sme.sk  netky.sk  kosiceonline.sk  etrend.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií