fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najvýkonnejší automobil sveta: Jeho 2012 koní vyráža dych

Máte tip? napíšte nám mailom

Na medzinárodnom autosalóne v Dubaji sa pred pár dňami predstavilo hyperauto, ktoré všetkým vyrazilo dych. Poskytuje výkon neuveriteľných 2012 koní a svojou akceleráciou údajne prekoná akékoľvek produkčné auto na svete. Jeho meno je Aspark Owl.

Najrýchlejší z najrýchlejších

Súboj medzi automobilkami o najrýchlejšiu akceleráciu naberá na obrátkach. Pred časom všetkých šokovala americká Tesla s jej modelom Roadster 2 a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 1,97 sekundy. Následne prišiel chorvátsky Rimac C_Two s približne rovnakou hodnotou. Pred pár dňami sa svetu predstavilo ,,žihadlo“ z Japonska, ktoré ich v tomto súboji opäť o chlp predbieha. Oplýva výkonom 2012 koní (1480 kW) a stovku pokorí za 1,921 sekundy. Stáva sa tak z neho najvýkonnejšínajrýchlejšie akcelerujúci automobil sveta. Rovnako ako jeho najväčších konkurentov, aj Aspark Owl poháňa elektrina.

Nováčik, ktorý dokáže šokovať

Ázijská technologická spoločnosť je na poli hyperšportov relatívne novým hráčom. Hoci firma funguje už od roku 2005, do vývoja prvého vlastného automobilu sa pustila až v roku 2014. Pred dvoma rokmi vo Frankfurte sme mohli prvýkrát vidieť ich koncept a dnes pred nami stojí dychberúci produkčný model, ktorý výkonom aj hodnotou akcelerácie valcuje konkurenciu.

Prečítajte si tiež:
Dvanásť miest v aute, ktoré treba dezinfikovať! Tu je niekoľko trikov

Štyri usilovné elektromotory

Vozidlo poháňa štvorica elektromotorov, napájaná z 64 kWh lithium-iontového akumulátora, a na jedno nabitie prejde približne 450 km. Kým z 0 na 100 km/h sa dostane za 1,921 sekundy, 300 km/h pokorí za 10,6 sekundy a zrýchľovanie sa zastaví na maximálnej rýchlosti 400 km/h.  Elektrickú pohonnú jednotku dostal Aspark od externého dodávateľa, jeho meno však spoločnosť tají.

Oproti konceptu z roku 2017 dostal automobil nové zadné krídlo s aktívnou aerodynamikou, inak tvarované bočné okná a nové spätné zrkadlá. Dvere, ktoré sa otvárajú dohora či karoséria s karbónovými panelmi ostali nezmenené. Aj s jeho bohato vybaveným interiérom váži auto 1 900 kg.

Aspark Owl sa má vyrábať v talianskom závode MAT (Manifattura Automobili Torino) a na pláne je séria 50 kusov. Spustenie výroby je naplánované na začiatok budúceho roka. Napriek jeho cene 2,9 milióna eur Aspark registruje už 15 objednávok.

Zdroj: www.auto.cz

Je to potvrdené: Najnovší prieskum ukázal, že ženy sú lepšie vodičky ako muži

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií