fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najvyšší čas na zber jahôd a hrášku je práve teraz (západné Slovensko)

Ak ste si doteraz nenašli čas, odporúčame to viac neodkladať, dozrievanie ovocia či zeleniny na nás totiž nebude dlho čakať. Sezóna jahôd je relatívne krátka.

Samozber je obľúbenou činnosťou mnohých ľudí, ktorí vedia, že najlepšie je to, čo si sami nazbierajú. Vidia každý jeden plod a dokonca môžu aj ochutnávať. Lepšie ako zabalené, postriekané a neprirodzene dokonalo vyzerajúce zo supermarketu, no nie? Navyše, cena vlastnoručne nazbieraného ovocia je oveľa priaznivejšia. Stačí si doniesť nádoby, ktoré budú na začiatku odvážené, a po samotnom zbere a následnom vážení sa ich hmotnosť odpočíta. Platíte len za to, čo si nazbierate.

Jahody sú väčšinou podstlané slamou – zber je vďak tomu možný aj v prípade nepriaznivého počasia. Zdroj: facebook.com/Plantex

Na Slovensku máme množstvo jahodovísk, ktoré ponúkajú túto možnosť. Spravili sme si rešerš a ponúkame vám prehľad o tom, kde, kedy a za koľko na západnom Slovensku.

Plantex Veselé

Spoločnosť Plantex funguje od roku 1996, predpokladom jej vzniku bola história pestovania ovocia v obci Veselé a okolí. Slovenským a zahraničným obchodným partnerom ponúkajú škôlkarske výpestky, okrasné rastliny a ovocie z vlastných sadov a plantáží. Pestujú jablone, marhule, hrušky, slivky, broskyne, čerešne… a, samozrejme, jahody. Práve tie rastú na ploche až 20 hektárov, tak sa nebojte, snáď vám ešte niečo ostalo. Nájdete ich na plantáži v Borovciach a Bučanoch. Za jeden kilogram nazbieraných jahôd zaplatíte 2,20 €, tí lenivejší alebo viac zaneprázdnení si môžu zakúpiť už nazbierané za 4,99 € v Jahôdke v Piešťanoch alebo predajni ovocia vo Veselom. Otváracie hodiny samozberu sú v pracovných dňoch od 7:30 do 19:00 hod. a v sobotu do 15:00, na ich Facebooku však treba sledovať aktuálne informácie. Okrem jahôd si tu momentálne môžete natrhať aj hrášok – 1,90 €/kg čerstvý, 5 € už nazbieraný (takisto ho dostať kúpiť v Piešťanoch a vo Veselom).

 

Veselé

Jahody Majcichov

Cestou na nákupy do Voderád sa môžete zastaviť na jahodovisku v Majcichove. Cena jahôd aj hrášku je rovnaká – 2 € za kilogram. Možnosť zakúpenia už nazbieraných plodov neponúkajú, treba sa na to pripraviť a doniesť nádoby, prípadne kúpiť si na mieste kartónové krabice s nosnosťou 3 kg. Keď príde veľa ľudí a zrelé jahody sa rýchlo minú, organizátor uzatvorí celé pole na 2-3 dni, kým dozrú ďalšie. Sledujte radšej každý deň ich stránku na Faceboooku. Zbierať môžete od 8:00 do 18:00 hod. (keď už nie sú zrelé jahody, je, pochopiteľne, zatvorené.)

Majcichov

PVOD Madunice

Jahodovisko v Maduniciach ponúka jahody takisto v cene 2 € za kilogram, čas zberu je denne od 7:00 do 19:00 hod. Podrobnejšie informácie o presnej polohe a prípadných zmenených otváracích hodinách získate na tel. čísle +421 337 431 132.

Madunice

Dunajská Lužná

Kompromis medzi Bratislavou a Šamorínom ponúka jahodovisko v Dunajskej Lužnej. Kilo jahôd dostanete za 2,20 €, hrášok za 1,70 €. Čas zberu je zvyčajne od 8:00 do 18:00 hod., treba však sledovať ich webovú stránku alebo Facebook, kde otváracie hodiny každý deň aktualizujú.

Dunajská Lužná

Rajka

Jahodovisko v maďarskej obci Rajka je obľúbeným miesto Bratislavčanov, vzdialené od mestskej časti Čunovo len dva kilometre. Dá sa platiť eurami aj forintmi. Pri odbere pod 10 kg zaplatíte 540 forintov (1,75 €), nad 10 kíl len 495 forintov (1,61 €).

Rajka

Žabokreky nad Nitrou

Pri Partizánskom, v Žabokrekoch nad Nitrou, je takisto možné nazbierať si jahody. Denne od 7:00 do 18:00, pre istotu ale tiež odporúčame sledovať Facebook alebo samozberjahod.sk. Za kilogram zaplatíte 1,90 €.

Žabokreky nad Nitrou

Ostratice

V prípade, že v Žabokrekoch sa vám nič neujde, môžete prejsť o tri kilometre ďalej – v Ostraticiach sa takisto nachádza jahodovisko.  Zabezpečuje ho  POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií