fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NAKA obvinila bývalého šéfa PPA a finančníka z korupcie, chcú pre nich väzbu. Na úplatkoch zobrali takmer 1milión eur

 Bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch a finančník zo skupiny Slavia Capital Martin Kvietik sú obvinení zo zločinov prijímania úplatku v súvislosti s udeľovaním dotácií PPA. Úplatky mali dosiahnuť takmer milión eur. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti. Skupina spojenie s finančníkom odmietla.

Máte tip? napíšte nám mailom

Celková výška prijatých úplatkov zo strany obvinených Juraja Kožucha a Martina Kvietika predstavuje sumu vo výške 924.000 eur informujú a sociálnej sieti policajti. V súčasnosti spracovávajú podnet prokurátorovi na podanie návrhu na vzatie do väzby.

Obvinenie prichádza po tom, ako počas stredy (22. 4.) polícia zadržala najskôr Juraja Kožucha, ktorý je bývalý šéf PPA. Následne bol vo večerných hodinách zadržaný aj Martin Kvietik, ktorý je podĺa aktuality.sk finančník z investičnej skupiny Slavia Capital, ktorá je spájaná s kauzami v súčasnosti už mimoparlamentnej SNS.

,,SNS, tak ako vždy, sa nevyjadruje a ani sa nevyjadrovala k veciam, ktoré musia byť právoplatne vyšetrené,” reagovala na obvinenia hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

Investičná skupina Slavia Capital odmiet vzťah s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou

Investičná skupina Slavia Capital odmieta, že by mala vzťah s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA). Rovnako popiera, že by v minulosti žiadala o eurofondy alebo dotácie. Obvinený Martin Kvietik podľa nej v orgánoch skupiny nepôsobí už roky.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/a.1522428691120681/3284113351618864/?type=3&eid=ARA1ET_Rys96tV7tBHdW1Ci2lkrmLiPvylsA7CzKtXEbBcmSIq335vpX2V8etyRSoPSYsYjeURmEbqmG&__xts__%5B0%5D=68.ARCtHO3K4YqKQ7AV47BNbHAdSBCuWVv0S7xwb0LozLyOgJP6xHVdqXLC0ArjIGZxwr8kw9-QadDE0e2_xFwcZPy8btZK6JookciuUyZW19A9Tbgek8fOdSLILI0oO0gauURI3vTSDHDKaT-GnDDBWoBiRrgSjWkfCSqhzzT_9TspwSAX3AG2XMBWYCXlX_3RC6hT5B5BDJKcRgBp4d-aA8nUg5Cal65irEaKSrWuSvTtLtvX9UInj_wrMhkhLvyDF3X_ajsuz9CZfXfqEdQnRiQVWHhjYqYq4G0mjPS72F2YGVD6UEMrUVwdyERpQUkns6irVyDl53WnNztEU5V-_wrhwIPs&__tn__=EHH-R

 

Remišová a Šeliga uvítali prácu NAKA pri zadržaní Juraja Kožucha a Martina Kvietika

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) ocenila prácu polície v súvislosti so zadržaním bývalého riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraja K. a finančníka Martina K. pre prijímanie úplatku v súvislosti s udeľovaním dotácií PPA. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) dodal, že úplatky takmer jeden milión eur sú len špička ľadovca.

Prečítajte si tiež:
Hasiči včera zasahovali 50-krát. Najviac zásahov mali hasiči v Trnavskom kraji

Je potrebné očistiť PPA

Remišová zdôraznila, že je potrebné pokračovať vo vyšetrovaní a očistiť PPA od ľudí, ktorí pri viacerých kauzách stáli v pozadí i na čele ministerstiev. ,,Systém ‘našich ľudí’, ktorí vyciciavali eurofondy, priame dotácie, priživovali sa na štáte, už raz a navždy musí skončiť,” podotkla s tým, že zákony musia platiť pre všetkých rovnako.

Za dôležité považuje aj ďalšie kroky, ako napríklad sfunkčnenie systému auditov či reštrukturalizáciu platieb pri platbách na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré má pod sebou veľké eurofondy. ,,Je potrebné ich nasmerovať tam, kde sú potrebné,” dodala.

Šeliga poznamenal, že slovenské pôdohospodárstvo má konečne nádej, že v tejto oblasti dôjde k očiste. Práca polície podľa neho musí pokračovať. Za potrebnú považuje celkovú očistu PPA, urobenie poriadku v zmluvách na ministerstve a na PPA, rovnako ako aj transparentné zverejňovanie informácií. Podčiarkol úlohu elektronizácie a digitalizácie, ktorá by podľa neho prispela k riešeniu chaosu v zmluvách.

Remišová pripomenula, že na podobné kauzy aj v súvislosti dotáciami v pôdohospodárstve poukazovala už v minulosti. Vtedajšia vládna koalícia podľa nej nerobila nič a nechala pôdohospodárstvo chátrať.

Akcia Dobytkár

 4. marca
Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v súvislosti s korupciou a legalizáciou príjmov z trestnej činnosti z prostredia PPA. Zaisťovacie úkony v rámci akcie s názvom Dobytkár uskutočnili policajti na celom Slovensku. Vo veci bolo zadržaných deväť osôb, bola zaistená finančná hotovosť najmenej vo výške 100.000 eur a boli zaistené veci v hodnote najmenej 800.000 eur, najmä umelecké diela súvisiace s vyšetrovanou trestnou činnosťou.

Prečítajte si tiež:
Unikla komunikácia Borisa Kollára s transrodovou modelkou Paris Nemc! Správy sú riadne šteklivé

23. marca

Senát Najvyššieho súdu SR potvrdil väzobné stíhanie obvinených právnikov Milana K. a Ľubomíra K. a veterinára Ľubomíra K. Tí sú obvinení z prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti z prostredia PPA.

1. apríla
NAKA zasahovala v Bratislavskom kraji v prípade rozsiahlej korupcie. Zadržala dve osoby v rámci pokračovania policajnej akcie Dobytkár.

2. apríla
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica (ŠTS) návrh na väzobné stíhanie dvoch osôb zadržaných (1. 4.) v rámci akcie Dobytkár. Ide o Ľubomíra P., bývalého vysokopostaveného člena PPA a Mareka K. bývalého riaditeľa rezortnej sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR.

3. apríla
Sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica zobral do väzby Ľubomíra P. a Mareka K., ktorých zadržali 1. apríla.

PfRqIpQzQJrKXhJUZjcxtg Z sah NAKA v Rusovciach
 NAKA v Rusovciach zdroj:facebook.com/policiaslovakia/

21. apríla
Najvyšší súd SR rozhodol, že Ľubomír P. a Marek K. budú stíhaní väzobne.

22. apríla
Policajti z NAKA zaistili v rámci akcie Dobytkár ďalšiu osobu dôvodne podozrivú zo spáchania korupčnej trestnej činnosti. Podľa portálu Aktuality.sk ide o bývalého šéfa PPA Juraja K.
Policajti z NAKA zaistili v rámci akcie Dobytkár ďalšiu osobu dôvodne podozrivú zo spáchania korupčnej trestnej činnosti. Podľa medializovaných informácií ide o známeho finančníka Martina K.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr aktuality

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií