fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Námestia plné ľudí a nádeje: Pred 30 rokmi sme si vyštrngali slobodu

Máte tip? napíšte nám mailom

Pred 30 rokmi sme si na námestiach vyštrngali slobodu. Takto sme kráčali po tŕnistej ceste smerom k demokracii. 

Nespokojnosť s komunistickým režimom v krajine bola všeobecná, no čakalo sa na vhodný okamih, ktorý by urýchlil jeho pád. 16. novembra 1989 pochodovali bratislavskými ulicami vysokoškoláci a žiadali slobodu, demokraciu a ľudské práva. Bezpečnosť bola zaskočená, nezasiahla a manifestácia sa pokojne rozišla. Na druhý deň, na Medzinárodný deň študentstva na Národnej triede v Prahe, bezpečnosť obuškami zasiahla proti manifestujúcim študentom. Bol to impulz, od ktorého sa začali odvíjať ďalšie udalosti.

Sľúbili sme si lásku je slovenská pieseň považovaná za hymnu Nežnej revolúcie, ktorú v roku 1989 napísal Ivan Hoffman. Vo videoklipe sa nachádzajú autentické zábery z hromaždenia. Odzváňanie starému režimu symbolizovalo štrnganie kľúčmi, jeden z najsilnejších symbolov nadšenia a súhlasu s revolučnými zmenami.

Vyštrngali sme si slobodu 

Následkom demonštrácií za slobodu sa v Česku vytvorila politická opozícia Občianske fórum (OF) a na Slovensku Verejnosť proti násiliu (VPN). Námestia sa zaplnili ľuďmi, ktorí odsudzovali brutálny zákrok bezpečnostných orgánov. Žiadali zrušenie vedúcej úlohy komunistickej strany v spoločnosti a zavedenie základných občianskych práv a, samozrejme, slobodu. Vedenie KSČ sa neodvážilo zasiahnuť proti opozícii a manifestujúcim občanom násilím.

Začali sa dlhé rokovania s opozíciou. Ich výsledkom bolo zrušenie vedúcej úlohy strany a prienik opozície do mocenských štruktúr štátu. Rozhodujúce politické zmeny sa udiali bez použitia násilia. Preto sa hovorilo o “nežnej revolúcii.”

Gustáv Husák v decembri 1989 odstúpil z funkcie prezidenta a nahradil ho predstaviteľ opozície, dramatik Václav Havel. O budúcom smerovaní krajiny však definitívne mali rozhodnúť sami občania v prvých slobodných parlamentných voľbách.

Nové smerovanie krajiny

Občania nechápali voľby ako súťaž politických strán, ale ako plebiscit medzi totalitou a demokraciou. Voľby sa konali v júni 1990. Na Slovensku zvíťazili demokratické sily. Najviac hlasov dostala VPN, ktorá predstavovala zmes aktivistov s rôznym politickým zameraním. V Česku zase zvíťazilo Občianske fórum. Na základe volebných výsledkov sa zostavila slovenská vláda. Jej predsedom sa stal Vladimír Mečiar z VPN.  

https://www.instagram.com/p/B43B1gIhqhu/

Slovensko sa vydalo zložitou cestou demokracie, spoločenskej a ekonomickej transformácie. Postupne sa obnovili všetky základné občianske práva a slobody. Ľudia postihnutí komunistickým režimom boli rehabilitovaní. Naprávali sa majetkové krivdy jednotlivcov a inštitúcií. 

Zdroj: denníkn.sk, aktuality.sk, sme.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií