fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Napadne ťa chrípka? Stačí sa pozrieť na dáta z Fitbit

Máte tip? napíšte nám mailom

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že sezónna chrípka a choroby dýchacích ciest sú spojené s úmrtím takmer šiestich miliónov ľudí. Zmení to Fitbit?

Fitbit na zápästí počíta nielen kroky a spánok, ale môže pomôcť zistiť, či na vás útočí chrípka. Môže tiež upozorniť zdravotnícke orgány, aby boli včas pripravené pomôcť. Štúdia zo Spojených štátov odhalila, že údaje o srdcovej frekvencii a spánku z fit-hodiniek vedia predpovedať chrípku v reálnom čase presnejšie ako súčasné metódy sledovania. Prieskum využíva informácie od tisícov používateľov Fitbit v piatich štátoch USA. Výsledky publikované v časopise The Lancet Digital Health ukázali, že použitím dát sa zlepšili a urýchlili celoštátne prognózy prepuknutia chrípkovej epidémie.

Fitbit proti chrípke?

Tradičné predpovede a dáta, na ktorých sú založené, sa zbierajú asi tri týždne, čo znamená, že reakčné opatrenia  – napríklad nasadenie vakcín alebo liekov a poradenstvo pacientom, aby zostali doma – často zaostávajú. Jennifer Radin, ktorá štúdiu viedla s kalifornským Scripps Research Translational Institute, hovorí:

„Rýchlejšia reakcia na ohniská chrípky zabraňuje ďalšiemu šíreniu a infekcii. Boli sme zvedaví, ako údaje zo senzorov zlepšujú sledovanie v reálnom čase.“

Predchádzajúce výskumy, ktoré využívali čísla z Google Flu Trends alebo Twitteru, zaznamenali len čiastočný a variabilný úspech, keďže je nemožné oddeliť správanie ľudí s chrípkou od ľudí, ktorí vyhľadávajú informácie o chrípke na internete a ostatných platformách. V tejto štúdii vedecký tím identifikoval údaje osôb, ktorých aktivitu, srdcový rytmus a spánok sledoval Fitbit. Monitoroval ich minimálne 60 dní počas obdobia marec 2016 – marec 2018. Z celej vzorky používalo až 47 tisíc ľudí z Kalifornie, Texasu, New Yorku, Illinois a Pensylvánie Fitbit veľmi dôsledne. Priemerný vek sa pohyboval okolo 43 rokov a 60% boli ženy.

Prečítajte si tiež:
Nikdy nebol lepší čas na odber! GTA5 teraz na Xbox Game Pass

Pokojový srdcový rytmus a doba spánku bola sledovaná a označená ako neobvyklá, ak priemerný týždenný rytmus bol výrazne nad celkovým priemerom a týždenná priemerná doba spánku nebola nižšia ako celkový priemer. Tieto údaje sa porovnávali so štatistickými odhadmi amerického Centra pre kontrolu chorôb pre ochorenia podobné chrípke.

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/zacnite-zit-zdravo-a-cvicte-zmeni-sa-tym-cely-vas-zivot/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií