fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NASA ocenila rodáka z Košíc. Jeho fotka dňa je panoramatický unikát

Astronomickou snímkou dňa sa dnes na portáli amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) stala panoramatická fotografia, ktorej autorom je Slovák.

Máte tip? napíšte nám mailom

Astronomická snímka dňa, ktorú uverejňuje NASA na svojom portáli, sa stala panoramatická snímka, ktorá vznikla na Slovensku, uvádza Forbes.

Jej autorom je košický astrofotograf Tomáš Slovinský, ktorý ňou chcel poukázať na dôvod, prečo na oblohe strácame hviezdy.

„Možno to znie ako námet na dobré sci-fi, ale hviezdy, žiaľ, skutočne strácame. Táto panoramatická snímka nie je len typicky peknou fotografiou, ktorá zaujme širokú verejnosť, no najmä poukazuje na fakt, ako svetelné znečistenie vplýva na kvalitu nočnej oblohy. S podobnou reálnou panoramatickou fotografiou som sa zatiaľ nestretol,“ vysvetľuje Slovinský.

Svetelné znečistenie
Ako svetelné znečistenie vplýva na kvalitu nočnej oblohy

Unikátna panoramatická snímka bola vytvorená na Slovensku a vznikala šesť dní o rovnakom čase, približne o 3:30 hod. ráno, na šiestich miestach s rôznym stupňom svetelného znečistenia.

Fotografie vznikli v Košiciach, Košických Olšanoch, Ďurďošíku, v Košickom Klečenove – časť Borda, v obci Beňatina a za obcou Runina v Poloninách.

Spracovanie ocenenej fotky si podľa slov fotografa vyžadovalo približne dva dni, viac ako týždeň cestovania a práce.

Slováka Tomáša Slovinského už NASA raz vybrala a ocenila. Jeho fotografia sa stala snímkou Vianočného dňa minulý rok. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Prečítajte si tiež:
Cyklón Harold už dosiahol 5. kategóriu, zdevastoval Fidži a Vanuatu
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií