fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NASA vybrala za Astronomický snímok Štedrého dňa fotografiu slovenského fotografa

Máte tip? napíšte nám mailom

Viete si predstaviť krajší darček pre fotografa, než keď dá Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vašej snímke presne 24. decembra titul „Astronomická fotka dňa”? Presne takýto úspech sa podaril slovenskému fotografovi, Tomášovi Slovinskému.

NASA sa už niekoľko rokov drží peknej tradície. Každý deň na svojich stránkach zverejní Astronomickú fotku dňa, ktorú vyberie zo snímok z celého sveta. Tak tomu bolo aj uplynulý Štedrý deň a snímkom dňa sa stala nádherná fotka Slováka Tomáša Slovinského, ktorá zachytáva nočnú oblohu doplnenú slovenskou zasneženou krajinkou.

https://www.instagram.com/p/B6EB0OlB3Md/?utm_source=ig_web_copy_link

Zhotoviť Astronomickú snímku dňa nie je ľahké

Ide o 360-stupňový záber zhotovený zo 66 samostatných fotografií zachytených v Múzeu Oravskej dediny v Zuberci. Snímok zobrazuje severnú hemisféru počas zimy. Na oblohe dominuje Mliečna cesta, ale aj hviezdy ako Capella, Pollux, Sirius a Castol. Na ľavej strane fotografie je dokonca viditeľný padajúci meteor. Panoramatická fotografia vznikla o 2:30 nadránom. Ako sa Tomáš vyjadril pre Startitup, snímanie takejto fotografie zaberie približne hodinu. Samotná príprava, cestovanie a následné spracovanie však môže trvať niekoľko dní, až týždňov.

Astronóm srdcom i dušou

Mladý fotograf z Košíc sa popularizácii astronómie venuje aj iným spôsobom, než prostredníctvom fotografií. S jeho dobrou kamarátkou prevádzkujú už tretí rok prenosné planetárium Astro Show, s ktorým navštevujú najmä školy. Spoločne tvoria rozmanité vzdelávacie programy a do budúcna pripravujú aj rôzne prednášky. Tomáš publikuje svoju prácu aj v slovenskom vedecko-technickom časopise.

Prečítajte si tiež:
V Simpsonovcoch sa objavila skupina Queen: Ktoré kapely už mali tú česť?

Slovenskej krásy nikdy nie je dosť

Čuduj sa svetu, Tomášov snímok nebolo posledné dielo zo Slovenska, ktoré NASA počas Vianoc vybrala. Hneď o dva dni, 26. decembra, vyhral v rubrike Astronomická fotka dňa ďalší snímok zhotovený na Slovensku. Vytvoril ho český fotograf Petr Horálek a zachytáva krásu dedinky Oravská Lesná. Na oblohe dominuje takzvaný „Zimný šesťuholník“, ktorý tvoria hviezdy Pollux, Sirius, Rigel, Procyon, Aldebaran a Capella.

View this post on Instagram

MOONLESS CHRISTMAS TIME: For those who love Christmas and starry sky as part of its magic, I have a good news. This year the New Moon occurs on December 26th, bringing moonless nights around the peaceful time. If you plan to spend it somewhere away from light polluted cities, definitely go outside to enjoy brightest stars of Orion, Big dog or the Bull constellations against the faint Milky Way. If sky gets clear and nightscape around snowy, you will definitely have some magical moments. Such as I had 3 years ago at fairytale Oravská Lesná. ——————– BEZMĚSÍČNÉ VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ: Ti z vás, kteří milují kouzlo vánoc s noční oblohou, si letos opravdu přijdou na své. Měsíc se na druhý svátek vánoční, 26. prosince, octne v novu a přinese tak na celé sváteční období bezměsíčné noci. Pokud plánujete strávit svátky někde v přírodě, daleko od světelným znečištěním postižených aglomerací, rozhodně si za jasného počasí vyjděte ven a pohlédněte na jasné hvězdy v souhvězdí Orionu, Býka nebo Velkého psa proti slabé zimní Mléčné dráze. Pokud k tomu svět kolem vás bude již pokrývat bílý sníh, zažijete jistojistě pár kouzelných chvil. Tak jako já před 3 lety v pohádkové Oravské Lesné. #christmas #snow #nightscape #slovakia #visitslovakia #oravskalesna #milkyway #newmoon #winter #fairytale #magic #orion #sirius #holiday #canonphotography #twanight #wildlife_aroundworld #YourShotPhotographer @NatGeoYourShot @natgeoimagecollection #astrophotography #saveournightsky

A post shared by Petr Horálek (@petrhoralek) on

Pred prácou oboch fotografov sa hlboko skláňame a prajeme veľa ďalších úspechov.

Zdroj: tech.sme.sk, startitup.sk, Tomáš Slovinský, Petr Horálek

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií