Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NASA získala nové informácie o sonde Voyager 2, prerušenie kontaktu zavinil nesprávne zadaný príkaz

Sonda Voyager 2 je v medzihviezdnom priestore vzdialená miliardy kilometrov.

1.8.2023 (SITA.sk) – Po dňoch ticha sa americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) konečne dozvedel o sonde Voyager 2 v medzihviezdnom priestore vzdialenom miliardy kilometrov. Letové riadiace jednotky pred takmer dvoma týždňami omylom vyslali nesprávny príkaz, ktorý odklonil anténu kozmickej lode od Zeme a prerušil kontakt.

Sieť NASA Deep Space Network, obrie rádiové antény po celom svete, zachytila „signál srdcového tepu“, čo znamená, že 46-ročná sonda je „nažive a funguje“, uviedla projektová manažérka Suzanne Doddová v utorok prostredníctvom e-mailu.

Voyager 2 vystrelil do vesmíru v roku 1977 spolu so svojím identickým dvojčaťom Voyager 1, aby preskúmal vzdialené planéty. Voyager 1, ktorý stále komunikuje a funguje dobre, je momentálne 24 miliárd kilometrov od Zeme, čo z neho robí najvzdialenejšiu kozmickú loď.

Voyager 2 sleduje svoje dvojča v medzihviezdnom priestore vo vzdialenosti viac ako 19 miliárd kilometrov od Zeme. Pri takejto vzdialenosti jednosmerný signál trvá viac ako 18 hodín.

Viac k témam: Sonda, Voyager 1, Voyager 2
Zdroj: SITA.sk – NASA získala nové informácie o sonde Voyager 2, prerušenie kontaktu zavinil nesprávne zadaný príkaz © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií