Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máme najviac hradov na svete! Toto sú naše najkrajšie hrady

Poznáte všetky hrady na Slovensku? Na našom území je ich až 156, čo je vzhľadom na našu rozlohu dokonca celosvetovo najviac. Aj preto sa Slovensko, čo sa týka hradov, označuje za svetovú veľmoc.

Ak by sme to mali povedať ešte inak, žiadna iná krajina nemá na km² viac hradov ako práve Slovensko. Ak plánujete výlet na hrad, nechajte sa inšpirovať naším výberom a skúste niektoré z nich navštíviť.

Najkrajšie hrady na Slovensku:

Spišský hrad

Východný horizont Spiša vytvára rozložitá silueta Spišského hradu, ktorý je s rozlohou vyše 4 ha jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. V roku 1993 Spišský hrad a kultúrne pamiatky blízkeho okolia zapísali do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO. Výstavba sa datuje do začiatku 12. storočia a slúžil ako pohraničná pevnosť. V roku 1780 hradný komplex zničil požiar a Spišský hrad sa postupne zmenil na zrúcaninu, no v roku 1970 ho pamiatkári de facto zachránili a v súčasnosti patrí medzi najkrajšie hrady na Slovensku.

Oravský hrad

Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný ako „orlie hniezdo“ na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Bol župným hradom a sídlom oravského panstva, ku ktorému patrila takmer celá Orava.V roku 1611 dostal Oravský hrad svoju dnešnú podobu. Podobne ako Spišský, aj hrad na Orave v roku 1800 vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až po druhej svetovej vojne. V poslednom období sú čoraz populárnejšie nočné prehliadky hradu v hlavnej turistickej sezóne spestrené o rôzne divadelné predstavenia a strašidelné výjavy.

Hrad Červený Kameň

Najkrajším hradom Malých Karpát, ležiacim len niekoľko desiatok kilometrov od Bratislavy, je jeden z najzachovalejších slovenských hradov Červený Kameň. V 16. storočí bol prestavaný na mohutnú pevnosť s fortifikačným systémom patriacim k vrcholom vtedajšej vojensko-obrannej stratégie. V hrade sa v súčasnosti nachádza múzeum, prezentujúce historické bývanie šľachty. Pre svoje neopakovateľné čaro bol hrad v nedávnej minulosti svedkom natáčania viacerých filmov a rozprávok – Princezná Fantaghiró, Dračie srdce alebo Cinka Panna. V hradnom areáli sa nachádza vinotéka, reštaurácia aj kaviareň.

hrady na slovensku
zdroj: Martin Barton

Hrad Beckov

Malebnému priestoru stredného Považia už od ľudskej nepamäti dominuje beckovské vápencové bralo. To svojou majestátnou výškou šesťdesiatich metrov imponovalo obyvateľom od dávnoveku, a preto si na ňom s obľubou budovali svoje sídla. Prvé písomné zmienky pochádzajú z čias vlády uhorského kráľa Bela III. V 11 storočí prešiel prestavbou. Neskôr ho v 14. storočí využil  Matúš Čák Trenčiansky. Ako hrad menil vlastníkov  znižoval sa aj  záujem o jeho údržbu. Osudným sa pre hrad stal rok 1729, keď ho zasiahol požiar.

V roku 1935, sa konali prvé amatérske záchranné práce, keď bola na kaplnke vybudovaná strecha v snahe zachrániť zbytky murovanej výzdoby. Rozsiahla prestavba, no najmä archeologický výskum, prebehli v 70. rokoch minulého storočia, čo umožnilo hrad sprístupniť širokej verejnosti.

hrady na slovensku
zdroj:instagram

Starý zámok Banská Štiavnica

Hlavnou dominantou centra Banskej Štiavnice, ktorá je tiež zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je Starý zámok ležiaci západne od Trojičného námestia. Najstarším objektom v zámku je bývalý farský Kostol Panny Márie. Spolu so susedným karnerom sv. Michala  ho postavili v 13. storočí ako trojloďovú románsku baziliku. V 14. storočí okolo kostola vybudovali obranný múr, čím sa začali vytvárať základy budúceho mestského hradu. Obranný systém neskôr rozšírili o baštu a vstupnú bránu s vežou. Dnes slúži Starý zámok Slovenskému banskému múzeu. Počas letnej sezóny sa v ňom konajú divadelné predstavenia a kultúrne programy.

hrady na slovensku
zdroj: instagram.com

Trenčiansky hrad

Dominantou mesta Trenčín a celého Považia je bezpochyby Trenčiansky hrad postavený na strmom brale. Spolu so Spišským hradom a s hradom Devín je jedným z najrozsiahlejších v Európe. Najznámejším majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky, ktorému patrilo viacero slovenských hradov, a preto sa nazýval aj „Pán Váhu a Tatier“. Po požiari v roku 1790 hrad pustol a chátral, pretože jeho majitelia Illésházyovci uprednostnili bývanie v pohodlnejšom dubnickom kaštieli. Rozsiahla rekonštrukcia Trenčianskeho hradu umožnila sprístupniť jeho najcennejšie objekty.

Azda najznámejšia súčasť dnešnej expozície je 80 m hlboká Studňa lásky a s ňou spojený príbeh Omara a Fatimy. Podľa povesti hradný pán Štefan Zápoľský zajal krásnu tureckú princeznú Fatimu. Turecký princ Omar, ktorý Fatimu miloval, musel 4 roky kopať do skaly, kým priniesol hradnému pánovi vodu a bol spolu s Fatimou prepustený na slobodu.

https://www.instagram.com/p/28zRIHHNMX/?utm_source=ig_embed

Hrad Ľubovňa

Bol postavený ako hraničný strážny hrad za účelom ochrany obchodných ciest do Poľska. Najväčší zásah do pôvodnej architektúry hradu sa uskutočnil po veľkom požiari, ktorý hrad poškodil natoľko, že musel byť obnovený. Počas obnovy bol na hradnom brale vybudovaný veľkolepý renesančný palác a hrad sa zmenil na renesančnú pevnosť. Hrad absolvoval ešte jednu veľkú prestavbu, pri ktorej bola postavená nová vstupná brána, ranobarokový palác, východná bastila a kaplnka.

Najvýznamnejšia udalosť v dejinách hradu sa odohrala v roku 1412, keď tu panovníci Uhorska a Poľska podpísali dohodu o mieri. V hrade bol 10 mesiacov väznený slávny cestovateľ Móric Beňovský, ktorému sa však nakoniec s pomocou jeho milovanej podarilo utiecť. Dôvodom jeho uväznenia bola organizácia vojenskej jednotky proti poľskému kráľovi.

https://www.instagram.com/p/B60p58rnxry/

 

Čachtický hrad

Pri vyslovení mena tohto hradu si ho väčšina ľudí hneď spojí s „krvavou grófkou“ Alžbetou Báthoryovou, ktorá s vidinou zostať navždy mladá údajne vraždila mladé dievčatá a pripravovala si kúpeľ z ich krvi. Hrad v minulosti slúžil na zabezpečovanie západnej hranice Uhorska. Dnes už z hradu zostali len zrúcaniny, sú však zachovalé a stále dobre identifikovateľné. Na opevnení je možné vidieť zvyšky štítkových renesančných atík a na hornom hrade sú viditeľné časti pôvodných omietok s maľbami.

https://www.instagram.com/p/BXgXH8LjO3K/

Na Slovensku máme množstvo hradov a zámkov, a tak sa určite oplatí navštíviť aj tie, ktoré sme nespomenuli. Zoznam všetkých hradov môžete nájsť na oficiálnom portáli Slovakia.travel, ktorý vznikol na základe projektu s názvom Národný jednotný informačný systém cestovného ruchu Slovenskej republiky.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií